ITB Berlin Öncesinde Türkiye Rezervasyonları Ne Durumda?

ITB Berlin Fuarı Öncesinde Türkiye Rezervasyonları Ne Durumda?

Last Updated on 4 Mart 2024 by Turizm Günlüğü

Almanların 2024 tatil planlarını mercek altına alan araştırma, yüzde 73’lük kesimin ekonomik sıkıntılara rağmen tatil planladığını ortaya koydu. Araştırma kapsamında “ITB Berlin Öncesinde Türkiye Rezervasyonları Ne Durumda?” sorusu da yanıt buldu.

Yüksek enflasyon gibi ekonomik sıkıntılar Almanların tatil planlarını etkilemedi.

Yarın (5 Mart) Berlin’de başlayacak dünyanın en büyük turizm fuarı ITB öncesinde yapılan bir araştırma, Almanların yüzde 73’ünün bu yıl tatil planladığını ortaya koydu.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı habere göre; Tatil ve Seyahat Araştırma Birliği’nin (FUR) 12 bin kişiyle yaptığı anketlere dayanan araştırmaya göre, tatile çıkacakların yüzde 41’i nereye gideceğine kararını vermiş durumda.

Yüzde 32’lik kesim ise henüz planlama aşamasında.

İSPANYA İLK SIRADA

Almanya’da tatil seyahatlerine talep konusunda en kapsamlı araştırma olma özelliği taşıyan FUR araştırmasına göre bu yılki tatil destinasyonlarında İspanya başı çekiyor.

Ankete katılan Almanların yüzde 14.4’ü tatilini İspanya’da geçirmeyi planlarken Türkiye ve İtalya yüzde 8.2’lik oranla ikinci sırayı paylaşıyor.

Türkiye’ye gitmeyi planlayanların oranında geçen yılki ankete göre yüzde 0.3 ile hafif bir artış var.

Almanların tatil planladığı ülkeler sıralamasında Türkiye ve İtalya’yı yüzde 4.5 ile Hırvatistan ve yüzde 4.2 ile Yunanistan izliyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Almanlar 2023’te En Çok Hangi Ülkelere Seyahat Etti?

YURT DIŞINA GÜÇLÜ TALEP

Tatil planlarında yurt dışı eğilimi güçlenerek sürüyor. Tatillerin yüzde 78’i yurt dışındaki ülkelere planlanırken yüzde 22’lik kesim Almanya içinde tatil planladığını bildirdi. Uzak mesafe seyahatlerinin pazar payı da yüzde 9’a çıkarak tüm zamanların en yüksek oranına ulaştı.

Tatil nedenleri arasında ise yüzde 68 ile “gündelik hayattan uzaklaşmak”, yüzde 65 ile “dinlenme, eğlenme”, yüzde 64 ile “yeni enerji toplama” ve yine yüzde 64 ile “güneş, deniz” öne çıktı.

Araştırmada, yılda en az bir kez beş günün üstünde tatil yapmanın pek çok kişi için yaşamın bir parçası olduğu, ekonomik sıkıntılar olduğunda başka yerlerden tasarrufun tercih edildiği kaydedildi.

Ankete katılanların yüzde 43’ü 2024’teki tatile bir önceki yıl kadar para ayırmayı düşündüğünü belirtirken; yüzde 36’lık kesim ne kadar para ayırabileceğini henüz bilmediğini kaydetti.

Yüzde 15’lik kesim 2023’e göre daha fazla, yüzde 7’lik kesim ise daha az para ayırabileceğini düşünüyor.

2023’TE TATİLE 87 MİLYAR EURO HARCANDI

2023 yılında Almanların yüzde 77’si, yani yaklaşık 55 milyon kişi tatil için en az beş gün ayırdı.      ITB Berlin Öncesinde Türkiye Rezervasyonları Ne Durumda?

Geçen yıl, tatil harcamalarındaki artış eğilimi devam ederek 87 milyar Euro ile rekor kırdı.

2022’de 67 milyon olan tatil seyahatlerinin sayısı 2023’te 65 milyona düştü.

2 ila 4 günlük kısa tatil seyahatlerinin sayısı ise 74 milyon olarak kaydedildi, kısa tatillere 27 milyar Euro harcandı.

2019 yılında 12.4 gün, 2022 yılında 12.6 gün olan ortalama tatil süresi 2023 yılında 13.1 güne yükseldi.

Tatil rezervasyonlarında internetin payı da artmayı sürdürdü. Geçen yıl rezervasyonların ve tatille bağlantılı hizmetlerin yüzde 51’i internet üzerinden gerçekleştirildi.

Kaynak: DW Türkçe