Kapıda Vize Uygulaması Genişleyecek mi?

Kapıda Vize Uygulaması Genişleyecek mi?
Görsel: tccb.gov.tr / Cumhurbaşkanlığı

Last Updated on 13 Mayıs 2024 by Turizm Günlüğü

Miçotakis Türkiye’ye geliyor: Kapıda vize uygulaması genişleyecek mi?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, iade-i ziyaret için Ankara’ya geliyor. Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Görüşmede başta ekonomi olmak üzere birçok alanda iş birliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis bir yıl içerisinde 3 kez bir araya geldi.

NE KONUŞULACAK?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki liderin görüşmesi kapsamında Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler çeşitli boyutlarıyla gözden geçirilecek, iş birliğinin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımlar ele alınacak.

İkili ilişkilerin yanı sıra güncel bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülen ziyaret kapsamında, ilişkilerin ahdi zeminine katkı sağlayacak anlaşmaların imzalanması da gündemde yer alıyor.

TİCARET HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Miçotakis’in Ankara ziyaretinde, başta ekonomi olmak üzere ulaştırma, bilim teknoloji tarım, turizm, sağlık ve beşeri ilişkiler gibi çeşitli alanlardaki işbirliğinin olumlu gündem temelinde geliştirilmesine yönelik Ortak Eylem Planı’nın devam ettirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Türkiye ile Yunanistan’ın 6 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin, her iki ülke liderinin koyduğu ortak hedef çerçevesinde 10 milyar dolara çıkarılmasına yönelik atılabilecek adımlar da değerlendirilecek.

KAPIDA VİZE SÜRECİNİN DEVAM ETTİRİLMESİ DE MASADA

Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatlerinde 30 Mart tarihinden itibaren uygulanan kolaylaştırılmış vize prosedürü (kapıda vize) sürecinin devam ettirilmesi hususu da ele alınacak.

OKUMA ÖNERİSİ: Kapıda Vize Uygulamasına Hangi Yunan Adaları Eklendi?

Batı Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki Türkleri ilgilendiren konuların gündeme getirilmesi öngörülüyor.    Kapıda Vize Uygulaması Genişleyecek mi?

İKİ ANLAŞMA GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aralık ayındaki ziyaretinde çeşitli alanlarda imzalanan toplam 15 anlaşmaya ilave olarak, Miçotakis’in ziyareti sırasında Sağlık ve Tıp Bilimleri ile Afet ve Acil Durum Yönetimi konularında anlaşmalar imzalanması masaya yatırılacak.

Ayrıca, Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki olumlu gidişatı yansıtacak şekilde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından ziyaret sırasında bir ortak açıklama yapılması bekleniyor.

Kaynak: Sputnik