Game of Thrones dizisi tüm dünyada seyahat tutkusunu ateşliyor

Hotels.com’un yayınladığı yeni verilere göre başarılı dizi Game of Thrones ile insanlar, akın akın dizinin çekimlerinin yapıldığı yerlere seyahat ediyor.

• Dizinin 4. sezonuyla birlikte İzlanda, Beyond the Wall (Duvarın Ardı) aramaları yüzde 285’i aşkın oranda arttı
• Eski köle şehri Meereen’e ev sahipliği yapan Split, Hırvatistan aramaları ise neredeyse yüzde 120 artış gösterdi
• Zengin ve kudretli Braavos şehrinin çekildiği Hırvatistan kıyılarının Šibenik kenti aramalarında yüzde 60 oranında artış gözlendi
• Hayali Dorne şehrinin yansıtıldığı Sevilla, İspanya ilk kez 5. sezonda ekranlara gelmesinin ardından aramalarda yüzde 85 artışı yakaladı. Şimdilerde, bu tatil noktasının aramaları yüzde 145’e çıkmış durumda.
• Hakkında çok fazla söylentinin dolaştığı 7. sezon ve dizinin kamera görüntülerinde çokça görünen Belfast aramaları ise neredeyse yüzde 120 oranında arttı.

Tüm dünya nefesini tutmuş Game of Thrones’un (Taht Oyunları) 7. sezon prömiyerini bekliyor. Ancak dizinin hayranları, Yedi Krallık’ın havasını taşıyan tatillerin keyfini sürmek için kışın gelmesini beklemiyor. Hotels.com’a göre dizide görünen büyüleyici tatil noktaları ile ilgili aramalarda inanılmaz bir artış yaşanıyor.

Dünyanın en çok beğenilen TV programları arasında yer alan Game of Thrones, ilk kez seyirci karşısına çıktığı 2011 yılından bu yana tüm dünyada milyonlarca hayranının hayal dünyasında çok önemli bir yer edindi. Geçen sezon, 23 milyonu aşkın izleyici, her bölümde ekran başına kilitlendi.

Geçtiğimiz sezonlarda en çok yer verilen ve 7. sezonda ekranlara yansıması beklenen tatil noktaları, mutlaka görülmesi gereken cazibe merkezleri haline geliyor. Seyahat uzmanı Hotels.com’a göre İzlanda, İspanya, Hırvatistan ve Kuzey İrlanda yer alan tatil noktası aramalarında, inanılmaz artışlar yaşanıyor.

Duvarın Ardına Geçmek

Dizinin muhtemelen en çarpıcı manzaralarından biri olan Beyond the Wall (Duvarın Ardı) alanına ev sahipliği yapan İzlanda, aramalarda en çok artış yaşanan yerlerin başında geliyor. Game of Thrones çılgınlığının tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladığı 2014 yılından bu yana, muhteşem manzaralı bu tatil noktası için yapılan aramalarda yüzde 285’i aşkın bir artış meydana geldi.

Tatil noktasına yönelik yükselen eğilim yıldan yıla daha da artıyor (2016 – 2017 karşılaştırması). Sayısız hayranının kalbini çalan Jon Snow’un Wildlings ve White Walkersile savaştığı yer olarak bilinen bu merkezde, Jon Snow’un buzlu ayak izlerini takip etmek isteyenlerin sayısı yüzde 30 artış gösterdi.

Hırvatistan’da Karaya Çıkmak

Dizi çekimlerinin yoğunlaştığı diğer bir önemli bölge olan Hırvatistan’ın birçok tatil noktasında da turist patlaması yaşanıyor. Dalmaçya kıyılarındaki antik Split şehri için yapılan aramalarda yaklaşık olarak yüzde 120’lik bir artış gerçekleşti. Daenerys Targaryen hayranları, Ejderhaların Annesi’nin taht odasının bulunduğu yerde, şehrin duvarlarla çevrili Diocletianus Sarayı’nda dolaşmanın keyfini yaşıyor.

Ünlü Braavos şehrinin canlandırıldığı, Hırvatistan’ın daha az bilinen şehri Šibenik de benzer bir artış yaşayarak otel aramalarında yüzde 60 oranında bir yükseliş elde etti.

Sevilla’nın Dorn’u

Dizinin hayranları sıcak iklimleri ve zevk ile sefanın daha ön planda olduğu yerleri de tercih ediyor, Aramalarda yüzde 145 artış yakalayan İspanya’nın Sevilla kenti, gösterişli Martell Hanesi’nin özel mülkünün bulunduğu, Yedi Krallık’ın en egzotik yeri olan Dorne’daki sahnelerin çekiminde kullanıldı.

İrlanda Büyüsü

Heyecanla beklenen 7. sezon prömiyeri yaklaşırken Belfast, hayranların en çok gitmek istedikleri yerler arasında zirveye yerleşti. Neredeyse tüm sezonlarda ekranlara yansıyan, Zümrüt Adası’nın vahşi ve haşin kuzey ucunun, son sezonun tacındaki mücevher olacağı söylentileri etrafta dolaşıyor. Sezon prömiyeri öncesinde Belfast otelleri aramaları yaklaşık olarak %120 artış gösterirken; şehir 2017 yılında binlerce dizi hayranına ev sahipliği yapmaya hazır.

Hotels.com™ markası Avrupa, Orta Doğu ve Afrkia (EMEA) Bölgesi Başkan Yardımcısı Isabelle Pinson konuyla ilgili şunları söyledi: “Game of Thrones, dizinin çekimlerinin gerçekleştirildiği büyüleyici konumların aramalarında muazzam artışlara yol açarak; tüm dünyada sayısız hayranının hayal dünyasını harekete geçirdi. Konaklama sektöründeki uzmanlar ve seyahat tutkunları olarak bizler, çekim alanlarına daha yakın olmak isteyenlere unutulmaz ve cazip konaklama fırsatları sunmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Dünyanın her yerindeki birçok insan gibi biz de 7. sezonu ve çekimlerin gerçekleştirildiği eşsiz yerleri görmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Muhteşem evlerden muhteşem otellere:
Çekim yerlerini ziyaret ederken konaklanacak en iyi oteller

Myvatn, İzlanda – Beyond the Wall (Duvarın Ardı)

Gerçekten maceracı bir ruha sahip olanlar mutlaka son zamanlarda çok fazla tercih edilen 3 yıldızlı Fosshotel Myvatn’da konaklamalı. Beyond the Wall (Duvarın Ardı) çekimleri için kullanılan Myvatn Gölü’ne yarım saatlik yürüyüş mesafesindeki otel; Wildlings ve White Walkers’ın dolaştığı el değmemiş doğada kendinizi kaybetmek için mükemmel bir fırsat sunan etkileyici Hverfjall Krateri ve Myvatn Doğal Banyolarının da yakınında.

Fosshotel Myvatn’da oda başına gecelik 1.000 TL’den başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Sevilla, İspanya – Dorne’un Su Bahçeleri

3,5 yıldızlı Hotel Boutique Elvira Plaza, Westeros’un en güneyinde bulunan Dorne’un ihtişamlı dünyasının kapılarını aralıyor. Bu ferah, aydınlık ve muhteşem otel, Martell Hanesi’nin özel sarayı olarak da bilinen görkemli Alcazar’a bir taş atımı mesafede bulunuyor.

Hotel Boutique Elvira Plaza’da oda başına gecelik 358 TL’den başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Split, Hırvatistan – Meereen

Krallar gibi mi ağırlanmak istiyorsunuz? 4 yıldızlı Bella Notte Di Spalato, tam bir saray. Şehrin antik Diocletianus Sarayı’nın hemen yanında bulunan bu güzel otel, etrafını saran eski dünya mimarisinden epeyce etkilenmiş. Konuklar, taşlarla döşeli dar sokaklarda gezinmenin ve gizli oyukları keşfetmenin keyfini sürecek.

Bella Notte Di Spalato’daoda başına gecelik 819 TL’den başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Šibenik, Hırvatistan – Braavos

Šibenik merkezinin hemen dışında bulunan 4 yıldızlı Heritage Hotel Life Palace, tüm cezbedici harabeleriyle eski dünyanın büyüsünü sunuyor. Ünlü Saint James Katedrali’ne sadece iki dakikalık yürüyüş mesafesinde. Konuklar burada, bu ikonik şehrin tam göbeğinde konaklayabiliyor.

Heritage Hotel Life Palace’ta oda başına gecelik 664 TL’den başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Belfast, Kuzey İrlanda – Demir Adalar

Görkemli ancak modern bir stile sahip olan, etkileyici 4 yıldızlı Malmaison Belfast oteli, bu bölgede rastlanan haşin ve kayalıklı manzaralarla muhteşem bir karşıtlık oluşturuyor. Kuzey İrlanda, çekimlerin büyük bir kısmına ev sahipliği yapsa da, çekimlerin çoğu Belfast’ta Titanic Quarter’da bulunan Titanic Studios’ta gerçekleşiyor. Dizinin sadık hayranları, stüdyoda bir tura çıkıp yıldız oyuncuları sette görebilir.

Malmaison Belfast’ta oda başına gecelik 528 TL’den başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Essaouira, Fas – Astapor

Antik Suvayr şehri, Lekesizler Ordusu’nun (Unsullied Army) anavatanı Astapor’un çekim alanı olarak kullanılan bölge. Astapor çekimlerinin büyük bölümünün yer aldığı, deniz kenarındaki eski Portekiz kalesinin yanında bulunan 5 yıldızlı Dar L‘Oussiaise konaklama için ideal. Modern bir stilin yansımalarını taşıyan ve Fas’a özgü geleneksel bir tasarıma da sahip bubenzersiz otel, kumsaldan da sadece birkaç dakika uzaklıkta.

Dar L‘Oussia’da oda başına gecelik 307 TL’den başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Ait Benhaddou, Fas – Sarı Şehir Yunkai

Marakeş ile Sahra arasında yer alan ve tamamen topraktan yapılmış Ait Benhaddou, köle ticareti şehri Yunkai sahnelerinin çekileceği konum olarak seçildi. Dar El Haja’da konaklayan misafirler, çekim alanına en yakın konumdalar. Konuklar, Fas’taki UNESCO Dünya Mirası Sit Alanının tarihi sokaklarında dolaşırken kendilerini gerçek birer çöl gezgini gibi hissedecekler.

Dar El Haja’’da oda başına gecelik 205 TL’den başlayan fiyatlara konaklayabilirsiniz.

NOT: Belirtilen fiyatlara vergiler ve ücretler dahildir. Fiyatlar, rezervasyon tarihindeki uygunluğa tabidir.