‘Tursuz turizm’ yükselişte!

Türkiye'de iç ve dış turizmdeki büyümeye paralel olarak tur paketi satın almadan seyahat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Last Updated on 9 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Rusya’da iç ve dış turizmdeki büyümeye paralel olarak tur paketi satın almadan seyahat eden Rusyalıların sayısı her geçen gün artıyor.

Online rezervasyon servislerinin verilerine göre, yılın ilk yarısında tarifeli sefer bileti satışındaki artış oranı yüzde 70. Ülkedeki internet ve banka kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte bu trendin artarak devam etmesi bekleniyor.

Aviasales yetkilileri online bilet rezervasyonlarının yüzde 70 arttığını, satışların yüzde 60’lık kısmının ülke içi uçuşlara ait olduğunu belirtiyor.

VİP Servis şirketinin genel direktörü Dmitriy Gorin satışlardaki artışı uçak bileti fiyatlarının ucuzlamasına bağladı. Gorin bu yıl Soçi’ye 8 bin rublenin altında bilet bulunabildiğine dikkat çekiyor. Gerçekten de turistik arama motoru Momondo’nun verieriline göre, ülke içi seferlerde ortalama gidiş dönüş bileti fiyatı bu yıl yeni bagajsız tarifeler ve esnek fiyatlandırma politikaları sayesinde yüzde 35’lik düşüşle 15 bin 935 rubleden 10 bin 596 rubleye indi.

En popüler ülke içi destinasyonlar Soçi, Kırım, St. Petersburg, Mineralnıye Vodı ve Kaliningrad olarak sıralanıyor. Ülke dışı destinasyonlarda ise lider Türkiye. Paket tur satışlarının yüzde 40’ını ülkemize düzenlenen turlar oluşturuyor.

Rusya Demir Yolları RJD’den yapılan açıklamada da ülke dışı seferlere olan talebin arttığı belirtiliyor. Ocak-Haziran döneminde tren yoluyla yurt dışına giden yolcu sayısı yüzde 17,2 artışla 333 binin üzerine çıktı.

KAYNAK:TURKRUS