Kırgız personele istihdam sağlayacak!

Ogeday İnsan Kaynakları firması sahibi Kamilia İlhan

Antalya’da yerli ve yabancı misafirlere hizmet veren turistik tesisler, çalışan personel anlamında gözünü Kırgızistan’a dikmiş durumda. Özellikle kıyı bölgelerindeki turistik tesislerde çalışan personelin çoğunluğunu Kırgızlar oluşturuyor.

Halil ÖNCÜ-KEMER

Türkiye’deki turistik tesislerde sezonun 5 aya düşmesi nedeniyle Türk personeller tarafından tercih edilmemesi nedeniyle turizmciler özellikle Kırgızistan’dan personel getiriyor. Özellikle Otellerde Maid, Meydancı, Stw. Resepsiyonist, Guestrelation, Servis, bar departmanında eksik olan kalifiye personel bulunamıyor. Turizm okulları ise Turistik tesislerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyor. Birçok Turizm Meslek Lisesi ve Yüksekokullarında mesleğe eğilim neredeyse yok denecek kadar azaldı. Ogeday İnsan Kaynakları olarak kısa süreli hizmet sektörü olan Turizm sektöründe bu eksikliği kapatmaya çalışıyoruz.

Bu konuda otelciler ellerini çabuk tutmalı!

Ogeday İnsan Kaynakları firması sahibi Kamilia İlhan, yaptığı açıklamada, geçen sene Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle turizmin büyük kayıplar yaşamasına rağmen, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’ten aldığı verilere göre, geçen sene 3 bin 616, bu yıl ( 2017 Sezonunda ) 5 bin 360 kişi çalışmaya geldiğini söyledi. Özellikle Rus turistleri ağırlamaları nedeniyle Rusça ve İngilizce bilen ve aynı zamanda ülkelerinde Türkçe eğitim alan Kırgız personelin tercih edildiğini ifade eden İlhan, “Dubai, Abu Dabi, Avrupa ülkelerinden İtalya, İspanya ve Rusya’nın da Kırgız personel ihtiyacı olması dolayısıyla turistik tesislerin gelecek yıl çalıştıracak Kırgız personelde sıkıntı yaşanacağı tahmin ediliyor” dedi.

2018 yılı için çalışmalar erken başladı!

Ogeday İnsan Kaynakları İstihdam Ofisi olarak, Kırgızistan’daki çalışmalarını erkene alarak bugünden itibaren personel seçmelerine başlamış ve eğitimler için de eğitmenlerle anlaşma yaptı. Kasım başı itibariyle de eğitim çalışmalarına başlanacak. İlhan bu konuda yaptığı açıklamada, “ Özellikle Akdeniz bandında bulunan ve anlaşma yaptığımız turistik tesislerin ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap verebilmek için çalışmalarımıza erken başladık. Ekstra yapılacak anlaşmalar için de istenilen personelden yüzde 30’dan fazlasına eğitim vermekteyiz. Firmamız, 2018 yılı için bin kişiden fazla Kırgız personel istihdam sağlayacaktır” diye konuştu.