Booking.com erken rezervasyon döneminde hizmet veremeyecek

Son Güncelleme Tarihi

Haksız rekabet nedeniyle Türkiye’deki faaliyetleri 29 Mart’ta durdurulan online rezervasyon sitesi Booking.com’un davası ertelendi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı dava üzerine erişim yasağı gelen Booking.com yeni sezonda hizmet veremeyecek.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada tarafları dinleyen mahkeme heyeti, Booking.com’un erişim engelini kaldırmayarak duruşmayı 7 Mart tarihine erteledi. Turizm sektörünün erken rezervasyon dönemi olarak adlandırılan Aralık-Mart aylarında kapalı kalacak olan online otel rezervasyon portalı 2018 yazını kaçıracak.

Dava kararının şehir otellerini olumsuz etkileyeceği yönünde akıllarda soru işareti bırakırken Booking.com son duruşma öncesinde Vatan gazetesine Türkiye’deki faaliyetlerine bir an önce tekrar başlamak istedikleri yönünde görüş bildirmişti.

Vatan Gazetesi yazarı Emre Eser’in haberinin devamı şöyle:

“ASIL CEZAYI ŞEHİR OTELLERİ ÇEKECEK”

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı (TÜROB) Timur Bayındır da mahkemenin booking.com hakkında verdiği son kararın küçük şehir otellerine vurulan yeni bir darbe olduğunu dile getirdi. İstanbul gibi sirkülasyonun yoğun olduğu illerdeki büyük otellerin kendi kitlesine sahip olduğunu ve booking.com kararından etkilenmediğini belirten Bayındır, “Buradaki asıl cezayı şehir otelleri ve bütün sahil kasabaları çekecek. Küçük oteller için booking’den başka müşteri kaynağı yok. Önümüzdeki erken rezervasyon döneminde bu site kapalı olacak. Zaten uzun süredir kapalıydı. Herkesin tatil planı yaptığı bir dönemde sitenin kapalı kalması telafi edilemez sonuçlar doğuracaktır” şeklinde konuştu. Benzer sitelerin asla müşteriye booking’in verdiği güveni veremeyeceğini belirten Bayındır, “Bu süreçte otellerden aldığımız geri dönüşlere göre online rezervasyon portalı Expedia büyük yükseliş yaşıyor” dedi.

“YERLİ ACENTELER AÇIĞI KAPATIR”

Yurt içi turizmin mahkeme kararlarından etkilenmeyeceğini ifade eden TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, booking’den doğan açığın yerli siteler tarafından kapatılacağını söyledi. Gürcün,”Karar yurt içinde bir noktadan başka bir noktaya seyahat eden vatandaşları kapsıyor. Mart ayına kadar sitenin kapalı kalması fazla bir etki oluşturmaz yerli acentelerimiz şimdiye kadar bu açığı kapattı” dedi.