“Özgüven Dengesi” nasıl sağlanır?

Uzmanlar, çocukların diğer gelişimleri gibi özgüven gelişiminin de sağlıklı ve dengede olması gerektiğine dikkat çekerek uyarıda bulundu: “Azı da zarar çoğu da”.

BÜMED MEÇ Okulları’nın düzenlediği konferansta, özgüvenin ailede ve okulda nasıl ve ne şartlarda geliştiği, dengeli olarak kazandırmak için neler yapılması gerektiği, çocuklar arasında görülen özgüven farklılıkları alanında uzman akademisyenler tarafından irdelenecek.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Albert Long Hall’de (Saatli Bina) düzenlenecek olan ‘Özgüven Dengesi Konferansı’ 18 Kasım’da gerçekleştirilecek.

Kişisel gelişim ve başarıda olumlu rol oynayan özgüven, aynı zamanda sağlam bir geleceğin de anahtarı… Ancak kazanılan özgüvenin miktarının çok iyi ayarlanması gerekiyor. Çünkü özgüven sadece okul yaşamında değil, kişisel ve sosyal yaşamda da büyük önem taşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve BÜMED MEÇ Okulları Danışmanlarından Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe’nin yapacağı açılış konuşmasının ardından, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatoş Erkman, ‘Özgüvende Ebeveyn Tutumları’ ile anne ve babanın tutumunun, özgüven gelişimine etkisine dikkat çekecek.

EBEVEYNLERLE ÇOCUKLAR ARASINDAKİ DENGE NASIL OLMALI?

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ozana Ural, ‘Çocukları Yetiştirmede Terazinin Kefesi Dengede mi?’ başlıklı konuşmasında çocuk yetiştirirken anne-baba ve çocuk dengesinin nasıl sağlanabileceğini anlatacak.

ÖZ ŞEFKAT BENLİK SAYGISINI GÜÇLENDİRİR Mİ?

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi PDR Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Uzun ise bilinçli yaşama sanatı olarak adlandırılan ve tüm dünyada önem kazanmış bir yaklaşım olan “Mindfulness (farkındalık) ile Özgüven İlişkisini” değerlendirecek. Öz şefkat yoluyla benlik saygısının güçlenmesine ilişkin bazı uygulamalar da sunacak.

UZMANLAR ANLATACAK

Program, moderatörlüğünü Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe’nin yapacağı ‘Özgüven patlaması mı, özgüven gelişmesi mi?’ başlıklı bir panelle devam edecek. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü kısmi zamanlı öğretim üyesi ve BÜMED MEÇ Okulları danışmanlarından Dr. Nevin Dölek, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Z. Hande Sart, BÜMED MEÇ Moda yerleşkesi sınıf öğretmenlerinden Pınar Durmaz ile öğrenci velisi Akın Tek’in konuşmacı olacakları panel, dinleyicilerin katılımıyla gerçekleşecek soru-cevap bölümüyle sona erecek.

Ebeveynler, öğretmenler ve akademik yöneticilerle konuya ilgi duyan herkesin katılabileceği program sonunda, katılımcılara sertifika da verilecek.