Havası en kirli 10 şehrin 8’i Türkiye’de

Last Updated on 13 Kasım 2017 by Turizm Günlüğü

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hava kirliliği hakkında yayınladığı verilere göre Avrupa’daki en kirli havaya sahip 10 şehrin 8’i Türkiye’de yer aldı.

Türkiye’nin listeye dahil edilmesiyle beraber, Avrupa’nın havası en kirli 10 şehri arasında Batman başı çekti. Sırasıyla Hakkari, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır, Isparta en kirli havaya sahip yerler olarak belirlendi.

Hava kirliliği üzerine bir medya araştırması gerçekleştiren Ajans Press’in incelemesine göre yıl içerisinde hava kirliliğini konu alan 9 bin 755 yansıma tespit edildi. Hava kirliliğinin bu denli fazla konuşulması, medyanın da bu konuya önem verdiğinin bir göstergesi sayıldı. Öyle ki televizyonda yer alan spotlarla halkta bu bilinç yaratılırken özellikle İstanbul’un ulaşım araçlarında, çevre dostu olma gibi koşullar ön plana çıkarılmaya başlandı.

Basına yansıyan haberlerde ise dikkat çekici ayrıntıların ortaya çıktığı görüldü. Medyada ön plana çıkan başlıklar arasında, dünyada her yıl 7 milyondan fazla insanın hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybettiği belirtildi.