Sığacık Girlen’de deniz temizliği etkinliği yapıldı

Son Güncelleme Tarihi

İzmir’in Seferihisar İlçesi’ne bağlı Sığacık Girlen Mevkii’nde, açık deniz yüzücüsü Emre Erdoğan ve arkadaşları tarafından sahil ve deniz dibi temizliği gerçekleştirildi.

Denizden yapılan temizliğe gemici ve dalgıçla destek veren Teos Marina personeli ve Seferihisar Belediyesi ekiplerine Sığacık halkından ve yat sahiplerinden de katılım oldu.

İzmir Karşıyakalı milli yüzücü Emre Erdoğan, arkadaşları milli açık su yüzücüsü Bengisu Avcı, milli yelkenci Efe Kuyumcu, milli yüzücü Serbülent Yaklav, dalgıç Sarper İlter ve Sığacık’ta faaliyet gösteren Mavi Bayrak’lı yat limanı Teos Marina’nın da gemici ve dalgıcı Girlen açıklarında deniz dibi temizliği yaptılar. Dalgıçlar tarafından deniz dibinden toplanarak Teos Marina’nın botu ile karaya çıkartılan çöpler görenleri şaşırttı.

DENİZ’DEN ÇÖP YIĞINI ÇIKTI

Yaklaşık iki saat süren temizlikte, deniz dibinden otomobil lastiği, meşrubat kutuları, alkol şişeleri çıkarıldı. Kıyıdan yapılan temizlikte de torbalarca çöp toplandı. Yat sahipleri, Sığacık sakinleri, Seferihisar Belediyesi ekipleri ve Teos Marina yöneticilerinin de katıldığı kıyı ve deniz dibi temizliğinde toplanan çöp yığını Seferihisar Belediyesi’nin aracına yüklendi.

“TURİZM İŞLETMECİLERİ DENİZ KİRLİLİĞİNE ETKİLERİNİ GÖRMELİ”

Kıyıya çıktıklarında alkışlarla karşılan çevreci aktivist Emre Erdoğan ve arkadaşları çeşitli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında “Denizlerdeki kirliliği azaltmayı hedefledik. Kış boyunca temizlik çalışması yapacağız. Temiz bir deniz için herkesin mücadele etmesi gerekli. Marina, tur tekneleri, balıkçılar, turizm işletmecileri denizlerin kirlenmesinin kendilerine olumsuz etkilerini görmeli. Bu nedenle Teos Marina’ya çevre duyarlılığı ve bize verdiği destek için teşekkür ediyorum. Çöplerin denize atılmaması konusunda farkındalık yaratılmalı” şeklinde konuştu.

“FARKINDALIK YARATMAK İSTİYORUZ”

Denizden ve karadan temizliğe destek veren tüm katılımcılara teşekkür eden Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü ise “Bu gibi temizlik etkinlikleri ile her yeri temizleyemeyeceğimizi biliyoruz, ancak sosyal sorumluluk bilinci ile çöplerin tekrar denize atılmaması için farkındalık yaratmak istiyoruz. Sakin şehir Seferihisar ve Sığacık’ta sürdürülebilir bir yaşam ve turizm modeli için çalışıyoruz. İon döneminde kuzey limanı olarak kullanılan yerde şu an Teos Marina olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Atalarımızdan aldığımız 3 bin yıllık mirası gençlerimize devredebilmek için Teos Marina ve paydaşlarımızla temizlik etkinliklerini süreceğiz” dedi.