Teşvik kandırmacası: Teşvik kimin cebine boca ediliyor?

“2018’de Seyahat Acentalarına tam 800 milyon TL destek sağlayacağız… Daha ne istiyorsunuz?” İktidar partisi yandaşı, yalakası olsam böyle söylerdim… Peki durum öyle mi? Kazın ayağı öyle değil. Bu teşvik eninde sonunda yabancı tur operatörlerine kaynak sağlamak amacıyla sayısı 50’yi bulmayan Türk seyahat acentası kanalıyla yabancılara aktarılan kaynaktır.

Deneyimli turizmci, Seven Tur’un sahibi Deniz Tüfekçi, Turizmin ne önemi var!!! başlıklı bir yazı kaleme aldı. Tüfekçi, “Sorulması gereken asıl sorunun, teşviklerin kimin cebine boca edildiğidir” diyor.

İşte Deniz Tüfekçi’nin yazısı:

“Turizmin ne önemi var!!!

Hükümet böyle düşünüyor olmalı ki, TUİK’in gerçekle ilgisi olmayan rakamlarına sığınarak işlerin düzelmeye başladığını ima ederken, iki yıl önce 31.5 milyar dolar olan turizm gelirlerinin TUİK’e göre 20 milyar dolara, işin içinde olan bizlere göre de 14 milyar dolara (kimi arkadaşlarımız 12 milyar doları geçmemizin mümkün olmadığını ısrarla söylüyor) düştüğünü gözlerden saklamaya çalışıyor.

Müze girişlerindeki azalışı vurgulamak yerine, sadece şu kadar kişi ziyaret etti açıklamasıyla durumdan haberi olmayan yurttaşlarımızı memnun etmekle yetinmiş, iki yıl önceye göre meydana gelen düşüşü, giriş ücretlerindeki % 25’e varan artışa karşın ciro kaybını, yabancı ziyaretçi girişindeki azalmayı göz ardı etmeye çalışmıştır. Kültür turizmi neredeyse bitme noktasına gelmiştir.

Turizm bütçesi solda sıfır ya da binde beş…

Turizmin ne önemi var başlığının nedeni Turizm Bakanlığı bütçesinin genel bütçe içindeki azalışıdır. Sayın Bakanın açıklamasından öğreniyoruz ki, genel bütçede turizm bakanlığına ayrılan pay %0.55 den %0.53’e düşmüştür. Bütçedeki değerin Türkçe’deki karşılığı, bu hükümetin turizme verdiği değerin solda sıfır olduğudur. Bu konuda hükümeti takdir etmek gerekir, hiç saklamıyorlar onların gözünde turizmin herhangi bir değerinin olmadığını.

Gözünüze dizinize dursun!!!

“O kadar laf ediyorsunuz, bakın 2018’de seyahat acentalarına tam 800 milyon TL destek sağlayacağız… Daha ne istiyorsunuz.!!!”.

İktidar partisi yandaşı, yalakası olsam böyle söylerdim…
Peki durum öyle mi?

Teşvik kandırmacası!!!

9000 küsur seyahat acentası olduğunu düşünürsek, acenta başına neredeyse 87 bin TL hibe teşvik geliyor..!!!

Öyle mi?

Kazın ayağı öyle değil. Bu teşvik eninde sonunda yabancı tur operatörlerine kaynak sağlamak amacıyla sayısı 50’yi bulmayan Türk seyahat acentası kanalıyla yabancılara aktarılan kaynaktır. Acentalarımız bu paradan değil 87 bin lira, TÜRSAB üyelerinin %99.9’u teşvikten 87 kuruş bile yararlanamayacaktır. Devlet bilinçli olarak birilerinin cebine kaynağı boca ederken, Türk turizmi bocalama devresini de bitirip, boğulma evresine geçecektir.

Sanki Türkiye pahalı bir ülke de, bu tür teşviklerle Türkiye tur satışları artırılacak, ucuzlamış ülkeye Türkiye’yi daha da ucuza satmaya güya yardımcı olacak göz boyamaktan başka işe yaramayan işler yapılıyor.

Sorulması gereken asıl soru şu; Teşvik kimin cebine boca ediliyor?

Peki bütün bunlar olup biterken, TÜRSAB, iktidarı ve muhalefeti ile acaba nelerle uğraşıyor?

Bir itirazı olan var mı?

Yoksa batan gemide kamara kavgası mı yapılıyor…..

Deniz Tüfekçi…”