Ortadoğulu turistte şikayet etmek yerine pozitif çözüme odaklanalım

Crowne Plaza Florya Genel Müdürü Volkan Öztürkler

Last Updated on 20 Kasım 2017 by Yaşar Çelik

Ortadoğulu misafirler hakkında şikayet etmek yerine çözüm önerilerine odaklanmak gerektiğini kaydeden Öztürkler, doğru bilgilendirme ve konumlandırma sayesinde birçok sorun diye tabir edilen aksaklıkların ortadan kaldırabileceğini belirtti.

Turizmgunlugu.com, İstanbul otellerinin önde gelen isimleriyle kent turizminin son durumunu değerlendirmeye devam ediyor.

Turizm ve otelcilik sektöründe 20 yılı aşkın süredir deneyim sahibi olan Crowne Plaza Florya Otel’in Genel Müdürü Volkan Öztürkler, öncelikli olarak yeni yatırımlara dikkat çekti. İstanbul’daki otel yatırımlarının daha doğru ve bilinçli planlamasını savunan Öztürkler, otel yatırımcılarını doğru yönlendirecek eğitim ve hatta danışmanlık hizmeti veren bölümlerin resmi kurumlar nezdinde olmasının faydalı olacağını belirtti. Öztürkler, “Bu birimler, örneğin uygun fizibilite çalışmaları yaparak kentin ne tür yatırıma ihtiyacı olduğunu belirleyebilir, yatırımcılara, yatırımlarının finansal ve operasyonel olarak geri dönüşlerini doğru öngörülerle destekleyebilir” görüşünü verdi.

İstanbul merkezi ve etrafındaki bölgelerde yer alan otel yatırımlarının daha kontrollü olması gerektiğini belirten Öztürkler, otel mimarisi ve oda sayıları bakımından yapılaşmanın dengede tutulmasının İstanbul’daki oda fiyatlarının birbirinden olumsuz etkilenmeden sağlıklı yönde yükseleceğini belirtti.

REVENUE MANAGEMENT DEPARTMANI GELİŞTİRİLMELİ

“Yatırımcının İstanbul’un göbeğine yapmış olduğu yüksek oda sayılı otellerin doldurulması için fiyatlarını aşağıya çekmeleri kaçınılmaz olur” yorumunu yapan Öztürkler, bunun da İstanbul otelleri arasında fiyat dengesini olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Öztürkler, “Yatırımlar doğru şekilde yapılırsa İstanbul’un marka değeri artarak devam edecektir” diye konuştu.

Online satışla ilgili önemli noktalara da değinen Volkan Öztürkler,  İstanbul’daki hemen hemen tüm otellerin online satışlarda yer aldığını belirtti. Bununla beraber gelir yönetiminin (revenue management) önemini vurgulayan Öztürkler, özellikle şehir otelciliğinde gelir yönetimi departmanına (revenue management) daha da geliştirilip bilinçli bir şekilde sahip çıkılması gerektiğini savundu. Öztürkler, bir şehir otelinde iyi bir revenue management var ise otelin en önemli kaynaklarından olan oda gelirlerinin dengeli ve sağlıklı bir şekilde yükseleceğini belirtti.

Crowne Plaza Istanbul Florya Genel Müdürü Volkan Öztürkler

MICE İÇİN BÜYÜK OTELLER GEREKLİ

Büyük otellere elbette ihtiyaç olduğunu ama şehrin merkezine inşa edilmemeleri gerektiğini söyleyen Öztürkler, şöyle devam etti: “Yapılsın ama bir saat uzakta olsun. Tam ismi “Meeting, Incentive, Congress, Events” olan, toplantılar, teşvik gezileri, kongreler ve sergiler anlamına gelen ‘MICE’, İstanbul için çok önemli bir alan, bu alanı çok iyi kullanmalıyız.”

“Yukarıda savunduğumuz tezde olduğu gibi şehir merkezi dışında yapacağımız büyük oteller yurtiçi ve yurtdışından gelen oda sayısı yüksek grup talepleri için ideal çözüm sunmakla beraber o bölgelerin gelişimine de faydası olacaktır” diyen Öztürkler, ancak şehir dışında yapılan bu büyük otellerin de özellikleri ile albenisi olması gerektiğini belirtti.

Öztürkler şöyle konuştu: “Albeniden kasıt, bu büyük MICE otellerinin sadece oda ve toplantı salonlarından ibaret olmaması bunun yanı sıra içerisinde değişik aktivitelerin yer aldığı bir kompleks halinde oluşturulması gerekiyor. Böylelikle büyük yatırımlar sadece MICE sezonunda değil, diğer zamanlarda da otel içerisinde olan aktiviteleri kullanmak ve yararlanmak isteyen yurtiçi ve yurtdışı misafirlerinin tercihi olacak ve yapılan bu büyük yatırımlar daha anlamlı ve kazançlı gelecektir.”

HER MİSAFİR GİBİ ORTADOĞULU MİSAFİR DE ÖNEMLİ

İstanbul’un Ortadoğulu misafirler için cazip bir destinasyon olduğuna değinen Öztürkler, Ortadoğulu misafirlerin gün geçtikçe daha çok arttığını ve bunun pozitif yönde değerlendirilmesini gerektiğini söyledi.

İstanbul’a gelen tüm misafirler gibi Ortadoğulu misafirlere de hizmet kalitesini arttırdığımızda bu pazar için fiyatlarımızın da bu paralelde artış göstereceğini söyleyebiliriz, diyen Öztürkler acente, otel ve misafir üçgeninde doğru iletişim ve tanıtımın beklentiler noktasında çok etkili olduğunu vurguladı. Acentelerin Türkiye turlarını pazarlarken Ortadoğulu misafirlerimize doğru bilgilendirme yapmasının çok önemli olduğunu savunan Volkan Öztürkler, böylelikle standartlarımızı daha iyi bilerek gelen misafirin yaşayacağı sorunlar ve otellerinde yüzleşmek zorunda kalacağı şikayetler en aza indirgenebilecektir” dedi.

DÜNYADAKİ HİÇBİR YER UZAK SAYILMAZ

İstanbul’un uzak destinasyonlardan da turist çekebileceğini savunan Öztürkler’in bu konudaki önerileri de şöyle: “Örneğin biz öyle bir paket yaparız ki Amerika’dan, Asya’dan, kuzey ülkelerden Türkiye’ye gelmek maddi olarak daha cazip gelir insanlara. Aslında bunu destekleyen en önemli yöntem, büyük ve uluslararası markalarla işbirliği yapmak, böylelikle daha büyük kitlelere ulaşmak mümkün olacaktır. Eğitim ve etkin pazarlama ile insanları ikna edecek paketler yapmalı ve Güney Amerika, Asya ülkelerinden turist çekmeyi hedeflemeliyiz. Dünyadaki hiçbir yer uzak sayılmaz. İnsanlar sürekli hareket halinde imkanı olanlar gezip görmek için hem zaman ayırıyor hem de para harcıyor. Ülkemize de farklı ülkelerden turist girişi sağlanabilmesi için ulaşımda büyük turizm markaları ile işbirliği yaparak cazip paketler oluşturulmalı.”