İBB’den İ-Taksi uygulaması ile ilgili açıklama!

Last Updated on 18 Aralık 2017 by Turizm Günlüğü

Son günlerde çeşitli internet sitelerinde İ-Taksi sistemi ile ilgili yanlış bilgilerin yayınlandığı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur’dan yazılı açıklama geldi.

İ-Taksi’nin birden fazla belediye birimi ile iştirak şirketinin katkısı ve emeğiyle geliştirildiği, ayrıca uygulamanın kentte hayatı kolaylaştırmak için hizmete sunulduğu aktarıldı.

İ-Taksi ugulamasının İstanbulluların güven ve ilgisine sunulmak amacıyla hayata geçirildiği vurgulanan açıklamada, “İTaksi gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen mobil uygulamalardan biridir. Büyükşehir Belediyemizin birçok çalışmasında olduğu gibi İTaksi sistemi de kar amacı gütmeyen, yeni teknolojilerin sağladığı imkanlardan İstanbulluları yararlandırmayı amaçlayan mobil bir uygulamadır” denildi.

YAZILIMLAR YÜZDE 100 YERLİ VE ÜCRETSİZ

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Bu sistem ne kimseye menfaat temin etmekte ne de haksız bir kazanç sağlamaktadır. Bu yönde yapılan haber ve yorumlar, tamamen spekülatiftir. Hiçbir şekilde doğru bilgi içermeyen, yanlış ve haksız isnatlardır. İ-Taksi sisteminde cihaz ve ekipmanlar tüm esnafımıza ücretsiz olarak dağıtılmış olup, cihazlarda kullanılan data ücretleri de İBB. tarafından karşılanmaktadır. Tüm yazılımlar yüzde 100 yerli mühendislik ve kaynak kodları kullanılarak oluşturulmuş olup İBB’ye aittir ve ayrı bir ücret alınmamaktadır. Özellikle de herhangi bir firmaya ya da şahsa yazılım üzerinden bir pay aktarılması veya devamlı bir ücret ödenmesi söz konusu değildir.”

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur’da konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. İşte Uğur’un yazılı açıklaması şöyle:

“İBB ile uzun zamandır üzerinde çalışmakta olduğumuz hem taksi müşterileri hem de taksicilerimiz için elzem bir hal alan iTaksi projesi ile ilgili yapılan spekülatif haberlerin doğruluk payı bulunmamaktadır.

Günümüzde tüm meslek grupları teknolojiyi iyi kullanan korsan oluşumlar sebebi ile büyük risk altındadır. Yine tüm alanları ile gelişmekte olan bir ülkede meslek gruplarının teknolojiye sırtlarını dönmeleri mümkün değildir. iTaksi projesi taksici ile müşteriyi teknolojik ortamda buluşturarak İstanbulluya zaman, trafik ve güvenlik anlamında büyük katkı sağlayacak bir projedir.

Birtakım kişi ve grupların iTaksi’yi mahkemeye verdikleri ve sistemin iptal olduğuna dair açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır. Teknolojik hayalet korsan Uber’i bitirecek sistem iTaksi için ‘Taksicilerin iTaksi’ye karşı olduğu’ söylentilerini yayanların maksatlı ve korsan oluşumların işine yarayacak söylemleri dikkat çekicidir.

Sistemin giderleri İBB tarafından karşılanarak Türkiye’de örnek teşkil edecek şekilde ücretsiz olarak taksicilerin hizmetine sunulmuştur. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olarak uzun zamandır hayata geçmesini beklediğimiz bu projeye ve taksiciye desteğinden dolayı İBB’ye teşekkür ediyoruz. İ-Taksi projesi taksicinin korkacağı değil, gelişimi ile taksicilere çağ atlatacak, aynı zamanda korsan oluşumları sonlandıracak sistemdir.”