Avrupalı turist artmazsa turizmde karlılık düşecek!

Son Güncelleme Tarihi

Yabancı turist sayısındaki artışın düşen fiyatlar nedeniyle karlılıklara aynı oranda yansımadığını söyleyen ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Rus pazarı sektörü rahatlatsa da Avrupa pazarından gelen misafir sayılarını artıramadığımız sürece karlılık sorunu olacak” dedi.

ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu üyeleri, Alara Turizm Yatırımcıları Derneği (ALTUYAB) ve İncekum Turistik Otelciler Derneği (İNTOD) bölgesel toplantılarına katıldı.

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp’in de eşlik ettiği her iki toplantıda ‘Nova ALTİD Analiz Bölgesel Veri Programı’nın yaygınlaştırılması, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’na (ALTAV) maddi destek sağlanması, destinasyon bazında markalaşma gibi konular görüşüldü.

ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, toplantılarda çeşitli bilgiler vererek şunları söyledi: “Havalimanlarından Antalya’ya gelen yolcu sayısı 2016’da 6 buçuk milyona ulaşırken, 2017 Kasım sonu itibariyle 10 milyona yaklaştı. Kişi sayılarında gözüken bu yükseliş düşen fiyatlar nedeniyle karlılıklara aynı oranda yansımadı. Bu durum turizm esnafını ve turizme bağlı tüm sektörleri etkiledi. Rusya pazarı, sektörü önemli ölçüde rahatlatsa da Avrupa pazarında da aynı başarıyı yakalayamadığımız sürece fiyatlar nedeniyle karlılık sorunu olacak.”

SAHİLDEKİ OTELLER KAPATMA ZORUNDA KALACAK

Bu durumda sahil kesimindeki otellerin büyük çoğunluğu kışın kapatmak zorunda kalacağını ifade eden Burhan Sili, “Turizm çalışanları zararı göze alarak çalışma durumunda olacak. 2018’de, benzer turist profiline hitap eden Mısır’ın Rusya turizmine yeniden açılacak olması da değerlendirmeye almamız gereken bir konudur” dedi.

İNDİRİM TURİZME ZARAR VERİR

İndirilen fiyatları tekrar yükseltmenin kolay olmadığını söyleyen Sili, “Otellerde konaklamanın, iyi servis ve iyi hizmetin bir maliyeti var. Bunu turizm sektörü gayet iyi biliyor. Belli bir fiyatın altında pazarlama yapılırsa hizmet ve ürün kalitesinden ödün vermek zorunda kalınır. Bu da uzun vadede turizmimize zarar verir. Erken rezervasyon indirimleri ve aksiyon rakamları makul seviyelerde olmalı. Hepimiz aynı gemideyiz” dedi.

“ALANYA’NIN BÖLGE BÖLGE TURİST PROFİLİNİ ÇIKARACAĞIZ”

Nova ALTİD Analiz Bölgesel Veri Programı’nı Alanya otellerinde yaygınlaştırmaya çalıştıklarını kaydeden Sili, milliyet, cinsiyet, yaş grubu ve geceleme sayılarıyla Alanya’nın bölge bölge turist profili haritasını çıkaracaklarını söyledi.

Şu anda 70 otelden bu program sayesinde veri aldıklarını belirten Sili, “Sayıyı ne kadar arttırabilirsek o kadar doğru bilgiye ulaşmış olacağız. Alanya’nın en önemli turizm projelerinden biri olan bu çalışmaya tüm otel işletmecilerini davet ediyorum” diye konuştu.

Haziran-Ekim arasında Alanya’da konaklayan milliyetlerine göre turist yüzdelerini ise şöyle açıkladı: Rusya yüzde 43, iç pazar yüzde 15, Almanya yüzde 11, Danimarka yüzde 5, Ukrayna yüzde 4, diğer ülkeler yüzde 22.

“OKURCALAR’DAN ŞİKAYET VAR”

Okurcalar toplantısında ayrıca bölge otel işletmecileri, yetkililere ilettiği halde bazı sorunların çözülmediğini dile getirerek şu şikayetlerde bulundular:

Yaz aylarında ASAT kanalizasyon terfi istasyonlarında kötü koku olması.
Yine yaz aylarında su kesintisi veya basıncın azalması.
Oteller arasındaki sokak aydınlatmalarının yetersizliği.
Yapılmayan veya onarımı geciken yollar.
Alt geçitlerin bakım ve onarımlarının yetersiz kalması.