Otellerde de çıkan koksaki virüsünden nasıl korunabiliriz?

Yakın zamanda Antalya’da bazı otellerde ortaya çıkan koksaki virüs salgını iddiası endişe yaratmıştı. Peki koksaki virüsü nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl önlemler alınabilir?

Geçtiğimiz günlerde Rus medyasında çıkan haberler koksaki virüsünün varlığından haberdar olmamızı sağlamış ve gözlerimizi Antalya’ya çevirmemize neden olmuştu.

Medyada çıkan haberlerde “Koksaki” adı verilen bir tür virüsün Antalya’da bazı otellerde konaklayan Rus turistlerin sağlık durumlarını olumsuz etkilediği öne sürülmüştü.

Çıkan haberler üzerine Antalya Valisi Münir Karaloğlu, herhangi bir salgın durumun söz konusu olmadığını belirterek çiçek hastalığının bir türevi olan bu virüsün viral bir durum olduğunu ve hastaların kendi ülkelerinden getirdiği virüslerden kaynaklanan problemlerden kaynaklandığını söylemişti.

PEKİ KOKSAKİ VİRÜSÜ NEDİR?

İnsanların sindirim sistemlerinde yaşayıp çoğalan ve dışkı ile yayılan bir virüs türü olan Koksaki virüsü A ve B olmak üzere iki gruba ayrılıyor.

A tipi koksaki virüsü; herpanjinaya el, ayak ve ağız hastalıklarına neden olurken B tipi koksaki virüsü ise bulaşıcı plörodini hastalığına sebep oluyor.

Ağırlıklı olarak çocuklarda solunum yolu rahatsızlığına neden olan Koksaki virüsü ailesinden olan bir diğer virüs türü Enterovirüsler çok daha yaygın bir virüs türü olarak özellikle sonbahar ve yaz mevsimlerinden sıklıkla görülüyor.

Özellikle bağışıklığı henüz gelişmemiş ya da yeterince gelişmemiş bebek ve çocuklarda bu virüsü kapma potansiyeli daha yüksek olarak gözlemleniyor.

KOKSAKİ VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Hafif belirtiler arasında ateş, burun akması, hapşırık, öksürük ve kas ağrıları yer alırken, enfeksiyonun daha ağır seyrettiği hastalarda nefes alma güçlüğü, bazılarında ise hırıltılı soluma görülmektedir. Nadir vakalarda ise enterovirüsler merkezi sinir sistemine hücum edebilir, felce ve hatta ölüme neden olabilir.

BULAŞICI VİRÜSLERDEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte artan salgın hastalıkların önüne geçmek mümkün! Virüslerin yol açtığı ve bulaşıcı olan enfeksiyonlardan korunmanın ilk ve en önemli adımını el hijyeni oluşturuyor.

Özellikle umumi alanlarda tuvaleti kullandıktan veya bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi su ve sabun kullanarak en az 20 saniye boyunca yıkamak, farklı yüzeylerle temastan sonra ellerinizi yüzünüze temas ettirmekten kaçınmak, hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle tokalaşmak, sarılmak veya öpüşmek, yemeğini paylaşmak gibi temaslardan kaçınmak, kapı kolları, elektrik düğmeleri, telefon ve oyuncaklar gibi elle sık temas edilen yüzeyleri temizleyerek sık sık dezenfekte etmek bu gündelik önlemlerin başında yer alıyor.

KULLANILAN ÜRÜNLER ÖNEMLİ

Dezenfeksiyon etkisinden emin olabileceğiniz ürünleri tercih etmek de virüslere karşı mücadelede büyük önem taşıyor.

Önde gelen hijyen markası Diversey de, profesyonel temizlik ve hijyen çözümleri için geliştirdiği bulaşıcı hastalıklardan korunmayı sağlayan ve virüsleri yok edici etkiye sahip Oxivir ürün grubuyla, başta sağlık, konaklama ve eğitim tesisleri, devlet kurumları, ticari ofisler olmak üzere yüzey temizlikleri için ideal olduğunu savunuyor.

Yine Diversey’in el hijyeni için geliştirdiği Soft Care ürünleri de virüslerden kaynaklı bulaşıcı hastalıklarda etkin koruma sağlıyor.