ABD’nin seyahat uyarısına Türkiye’den yanıt

Güvenlik nedeniyle kendi vatandaşlarına Türkiye’ye seyahat edilmesi konusunda uyarıda bulunan ABD’ye Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı “seyahat etmede tekrar düşünmesi gereken ülkeler” listesinde Türkiye’yi 3. kategori ile güvenlik açısından ciddi risk taşıyan ülkeler arasında sınıflandırmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’da yayınlanan bu karara karşılık ABD’ye seyahat edecek Türk vatandaşları için bir uyarı yazısı yayınladı.

İşte Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan o uyarı:

“ABD’de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanı sıra, araçların kalabalık üzerine sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırıların, şehir merkezleri ile kültürel etkinlikleri, metro istasyonlarını, kamu binalarını, ibadet yerlerini hatta okul kampüslerini hedef almaya devam etmesi muhtemeldir.

Ohio Üniversite Kampüsünde, Forth Lauderdale-Hollywood Havalimanında, Minnesota’da Dar Al-Farooq Camiinde, Teksas’taki bir kilisede düzenlenen saldırılar, Charlottesville ve New York’ta araçların kalabalığa sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırılar ve son olarak da New York metrosundaki bombalı saldırı, ABD’de yaşanan terörizme ve/veya aşırı sağcı/ırkçı eylemlere örnek teşkil etmektedir.

Ayrıca, resmi görevle ABD’ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız dahil Türk vatandaşları, muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir.

Bu şartlarda, ABD’ye seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahat planlarını gözden geçirmelerinde ve seyahat etmeleri durumunda tedbirli olmalarında fayda görülmektedir.”