Türkiye’nin 3 kozu Alman turistleri çekecek

Son Güncelleme Tarihi

Yakın zamanda sitemizde yayınladığımız haberlerde Türk turizmcilerin Almanya pazarı için umutlu olduğunu dile getirmiştik. Erken rezervasyon oranlarını değerlendiren TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner de bir olumsuzluk olmazsa Almanya pazarında bu yıl 4 milyon turisti yakalayacağımızı ifade etti.

Dünya’da yer alan haberde Türkiye’nin 3 önemli kozu olduğunu belirten TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, bu kozların özellikle Ağustos ayında Almanları ülkemize çekebileceğini söyledi.

Hüseyin Baraner, konuşmasının başlangıcında Avrupa’daki siyasi olayların ve özellikle seçimlerin gündemi çok etkilediğini ve turizminde bundan nasip aldığını söyleyerek diplomatik gerginliklerin yatışmasıyla bu yıl Almanya’dan 4 milyon turist beklediklerini belirtti.

Türkiye’nin 3 önemli kozu olduğunu ifade eden Hüseyin Baraner, konuşmasına şöyle devam etti:

“Seyahat acentelerinin erken rezervasyonlarında firmalara göre yüzde 12 ile yüzde 70 artış olduğu söyleniyor. Bu sene Almanya pazarında 2017’ye göre ciddi bir artış yaşayacağız. Yurt dışı pazarında Türkiye’nin 3 önemli kozu var. Birincisi Türkiye dünyanın en kuvvetli turizmci ordusuna sahip. Avrupa’da hangi ülkeye giderseniz gidin, çok aktif Türk turizmciler görürsünüz, özellikle de Almanya’da. Bu ülkede 2 bin Türk kökenli seyahat acentesi, 5 bin de Türk kökenli aktif turizmci var. İkincisi Türkiye’deki otellerin yüzde 80’i altyapısı ve işletme modeliyle Avrupa sahillerinde yok. İspanya’da, Yunanistan’da, İtalya’da Türkiye’de bulunan tesislerin kalitesinde bir otel yok. Ne geniş bahçe ne mutfak ne çocuk animasyonu ne havuz ne SPA var. Bunlar otelde olmayınca tatilde o mutluluğu yakalayamıyorlar. Üçüncüsü de Türkiye’nin siyasi olarak Avrupa’da gündemden düşmesi.”

BÜYÜK TESİSLER YERİNE TÜRK KÜLTÜRÜ MARKALAŞTIRILMALI

Türkiye’nin turizmde artık büyük tesisler yerine geleneksel kültürlerini, Türk mutfağı ve misafirperverliğini öne çıkararak Türk kültürünün markalaştırılması gerektiğini söyleyen Hüseyin Baraner, “20-50 odalı otantik aile işletmesi tesislerin desteklenmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.