Türkiye’ye yakın zamanda Japon turist akın edecek

TURiZM'DE JAPON MODELi...

Japonya ile Türkiye arasındaki turizm ilişkilerinin arttırılması amacıyla Türkiye’yi ziyaret eden JATA Başkan Yardımcısı Jungo Kikima, Japonya’dan Türkiye’ye ziyaretlerin artırılması için çalıştıklarını belirterek “Kısa süre içinde yeniden 200 binli rakamlara ulaşacağız” dedi.

İzmir ve Ege kıyılarına Japon turist getirmek için mekanizma kurgulamak istediklerini söyleyen Jungo Kikima, İzmir ve Ege kıyılarını “zeytin rotası”na ekleyeceklerini kaydetti.

İzmir’de Çeşme, Seferihisar ve Urla’yı ziyaret etmeyi planlayan Japon Seyahat Acenteleri Birliği (JATA) Yetkililerinin ilk durağı İzmir Ticaret Odası (İZTO) oldu.

Hürriyet’te yer alan habere göre JATA Yetkilileri İzmir’de İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ile bir araya gelerek Türkiye ve Japonya arasındaki turizm ilişkilerini konuştu.

JAPON TURİZMCİLERİN ÖNCELİĞİ ZEYTİN ROTALARI

Gerçekleşen toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Ekrem Demirtaş, oda olarak iki kez JATA’nın düzenlediği turizm fuarlarına katıldıklarını söyledi.

Bu yılda JATA Turizm Fuarı’na katılacaklarını dile getiren Demirtaş, Japon turistleri İzmir’de ağırlamak istediklerini ifade ederek “Japon turistlerin aradığı her şey İzmir’de var. Doğasıyla, kültürel mirasıyla, gastronomisiyle kentimiz gerçekten eşsiz bir coğrafya. Japon turistler gittikleri her yerde daha çok kültür turlarını tercih ediyorlar. Japon turizmcilerin bu gezide öncelikleri zeytin ve zeytin rotaları. Arkadaşlarımız onları Levent Köstem Zeytinyağı Müzesi’ne sonra Urla Şarap Bağları’na götürecek” dedi.

“JAPON TURİST SAYISINI KISA SÜREDE 200 BİNE ÇIKARACAĞIZ”

Demirtaş’ın ardından bir açıklama yapan JATA Başkan Yardımcısı Jungo Kikima da Japon turistlerin Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek “Türkiye’ye getirdiğimiz turist sayısında son dönemde düşüş yaşandı ancak kısa sürede yeniden 200 bin rakamına ulaşacağımızı düşünüyorum. Genellikle İstanbul ve Kapadokya ağırlıklı turlar yapılıyor. Bunu tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. İzmir ve Ege kıyılarına Japon turist getirmek için mekanizma kurgulamak istiyoruz. Daha önce Avrupa’nın en güzel 30 şehrini belirlemiştik. Bundan sonra belirleyeceğimiz 20 şehre ‘zeytin rotasını’da eklemek istiyoruz. Efes’ten Bergama’ya uzanan bu rotayla bölgenin daha çekici hale gelebileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.