Türkiye’den Almanya pazarına muhteşem geri dönüş

Alman Turizm Endüstrisi Başkanı Dr. Michael Frenzel

Alman Turizm Endüstrisi Başkanı Dr. Michael Frenzel, TUI’nin açıklamasına göre Türkiye’nin Alman pazarında ön rezervasyonlarda yüzde 70’lik bir artış olduğunu belirterek, “Türkiye, Almanya pazarına muhteşem bir geri dönüş yapıyor” dedi.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği geleneksel yemeği, bu yıl 24 Ocak akşamı Grand Hyatt Oteli Balo Salonu’nda gerçekleştirildi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Alman Turizm Endüstrisi Başkanı Dr. Michael Frenzel ve çok sayıda turizm yatırımcısı geceye katıldı.

TTYD Başkanı Oya Narin, Alman Turizm Endüstrisi Başkanı Dr. Michael Frenzel’e Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte sanatsal bir İstanbul fotoğrafı hediye ettiler.

Turizm sektörüne dair son durumu ve 2018 öngörülerini katılımcılarla paylaşan TTYD Başkanı Oya Narin, davetlilere hitap etti. Alman Turizm Endüstrisi Başkanı Dr. Michael Frenzel de yaptığı konuşmada 2018 yılında dünya turizminde yüzde 5’lik bir büyüme beklediklerini belirterek, “TUI’nin birkaç gün önce yaptığı açıklamaya göre Almanya pazarında Türkiye rezervasyonlarında yüzde 70’lik bir artış var. Türkiye, Almanya pazarına muhteşem bir geri dönüş yapıyor” dedi.

BEŞ YILDIZLI DERNEĞİN BEŞ YILDIZLI ÜYELERİ

Toplantıda konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da, “TYD’nin 200’e yakın bireysel ve kurumsal üyesiyle, üyelerinin son 30 yılda sektöre yaptığı 50 milyar dolarlık yatırımla, 150 binden fasla istihdam sağlamasıyla bu güzel çatı Türkiye’nin ufkunu açan işlere imza atmıştır” dedi. Dernek üyelerinin sahip olduğu 150 bin yatak kapasitesinin 125 bini, yani 6’da 5’i beş yıldızlı olduğunu vurgulayan Elvan, “Esasında bu 5 yıldız derneğin ve üyelerinin beş yıldızıdır” yorumunu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan

“Bu vesileyle, bu güne kadar ülke turizmine yaptığınız yatırımlardan, verdiğiniz hizmetlerden, ürettiğiniz katma değerlerden dolayı teşekkür ediyorum. Turizmde çok önemli başarılar elde ettik, çok büyük yatırımlar yaptık. Ancak turist sayısı dikkate alındığında; gelirin düşüklüğü, son 3-4 yıldaki yavaşlama trendi ülkemiz için turizm politikasının gözden geçirilmesi gereğini ortaya koymaktadır. Sektörümüzün yeni bir ivme yakalaması; değişen tüketici eğilimlerini, yeni kaynak pazarlarını ve rakip destinasyonları irdeleyerek oluşturulacak olan bir stratejiyle mümkündür.Bu nedenle 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda, turizmde dönüşümü sağlamak üzere, Turizm Stratejisinin ülke ve tür çeşitliliğini artıracak şekilde, yenilenmesini amaçlıyoruz. Bu hedefle, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, ilgili kurum ve kuruluşlarla beraber yeni strateji çalışmalarına başlayacak. Sektörün tüm paydaşlarının bir araya gelip tartıştığı iki önemli organizasyon bir süre önce gerçekleştirildi. Bunlardan ilki Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılan 3. Turizm Şurasıdır. İkinci organizasyon ise 2019-2023 dönemine ilişkin 11. Kalkınma Planı için kurduğumuz Turizm Özel İhtisas Komisyonudur. Kalkınma Planları, ülke olarak orta ve uzun vadeli vizyonumuzu ve hedeflerimizi ortaya koyduğumuz temel politika dokümanıdır. Bu doküman ile ülkemiz için kritik önemdeki yapısal dönüşüm alanlarında ilgili tarafların görüşüne de başvurarak, ülkemizin kalkınmasını bütüncül bir çerçevede ele alıyoruz.”

AFRİN OPERASYONUNUN EKONOMİYE ETKİSİ

Bakan Lütfi Elvan, konuşmasında Afrin’deki operasyona da değindi. Terörle mücadeleden taviz vermeden hiçbir karışıklık, hiçbir istikrarsızlık kalmayıncaya kadar ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduklarını vurgulayan Elvan, operasyonların ekonomiyi olumsuz etkileyeceği yönünde tartışmaları da şu şekilde yorumladı: “Ekonomimiz aynı ordumuz gibi sapasağlam ve güçlüdür. Terör yuvalarını dağıtırken diğer yandan ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz. Devam eden bu operasyona rağmen borsamız rekor kırdı. 2018 yılında da büyüme performansımızı göstermeye devam edeceğiz. Yatırımcılarımıza desteklenmesi konusunda her türlü desteği vereceğiz. Hedefimiz yatırım, üretim ve ihracat.”

ALMAN DOSTLARIMIZI BEKLİYORUZ

2018 yılının Türkiye ekonomisi açısından canlı bir yıl olacağını belirten Bakan Elvan, şöyle devam etti: “Harekatın piyasaya etkisi yok denecek kadar sınırlı. Türkiye Avrupa’nın pek çok ülkesinden daha güvenli bir ülke konumundadır. Alman dostlarımızın 2018’de daha fazla gelmesini bekliyoruz. Almanya turist sayısı itibariyle Türkiye’de hep önderlik yapmıştır. Ancak geçen yıl ilk sırayı Rusya’ya kaptırdı. İnanıyorum ki 2018’de Almanya yine ilk sıraya oturacaktır.”

“Turizmde 3. Yatırım Hamlesi” zamanı!