“Çinli turist Türkiye’ye kumar için değil tarih için gelir”

Yong Hui Travel Genel Müdürü He Yonghui

Last Updated on 26 Ocak 2018 by Yaşar Çelik

Çin’de 2018’in Türkiye Turizm Yılı ilan edilmesi Çinli turist sayısının artması beklentisini güçlendiriyor. Peki Çinli turist Türkiye’ye ne için gelir? Daha fazla Çinli turist çekmek için ne yapmalıyız? Bu soruları EMITT fuarında stant açan Çinli turizmcilere sorduk.

Çinli turist tahminlerine ilişkin rakamlar havada uçuşurken  ve tahminlerin tutup tutmayacağı üzerinde yorumlar yapılırken bu tartışmaya yeni bir konu eklendi: Çinli turistler kumarhane ister mi? Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, “Çinliler’in kumar merakı var. Kumarhane açılmadığı sürece Çin’den paralı turisti çekemeyiz” demişti. Yong Hui Travel’in Genel Müdürü He Yonghui ise kumarın Çinli turistler için asla tercih olmayacağını savundu.

“UÇAK VE REHBER SORUNU ÇÖZÜLMEDEN BU İMKANSIZ”

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde halen devam eden EMITT’e (Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı) katılan ve Çin devletinin standında yer alan Çin’in en büyük seyahat acentelerinden Yong Hui Travel’in Genel Müdürü He Yonghui, Türkiye’de dile getirilen 1 milyon Çinli turist hedefinin yakın zamanda  gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, “Uçuş sayısının yetersizliği ve nitelikli rehber sorunu çözülmedikçe bu imkansız. Türkiye’de Çince bilen rehber sayısı hedeflenen turist sayısıyla örtüşmüyor. Ayrıca Çince bilen rehberlerin düzeyi de tartışılabilir” dedi.

“ÇİNLİLER İÇİN KUMAR KÖTÜ BİR ŞEY”

Yong Hui Travel’in Genel Müdürü He Yonghui’ye “Çinli turistlerin Türkiye’yi; tarih, deniz, alışveriş ya da kumar için mi tercih edebileceğini sorduk. Yonghui şöyle cevap verdi: “Çinliler kumar sevmez. Kumar bizim için kötü bir şey. Ama doğa ve tarih bizim ilgimizi daha çok çeker. Deniz ve alışveriş de olabilir ama kumar kesinlikle Çinli turistin ilk tercihi değildir” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEN DE ÇİN’E DAHA FAZLA TURİST BEKLİYORUZ”

“Bilinenin ötesinde bir Çin” olduğunu söyleyen Yong Hui Travel’in Genel Müdürü He Yonghui, “Televizyonda anlatılan ya da filmlerde gördüğünüz Çin’den çok farklı bir deneyim için mutlaka Çin’e gelmelisiniz. Tüm Türkiye’yi size öğretilen ya da sunulan Çin’in ötesinde gerçek Çin’i görmeye maksimum bir haftalık bir tur ile davet ediyoruz” dedi.

Dört bin Çinli turiste bir rehber düşüyor!

TÜROB: Çinli turiste ‘casino’ şart