Gastronomi turizmi duayenleri EMITT’te buluştu

Gastronomi turizmi

Dünyada yeni bir trend olarak karşımıza çıkan gastronomi turizminin Türkiye planları gastronomi profesyonelleri tarafından 22. EMITT Turizm Fuarı’nda ele alındı. Gastronomi turizmi.

25-28 Ocak tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen EMITT 2018 Fuarı’nda Moderatörlüğünü Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe’nin üstlendiği “Dünyada Yeni Trend Gastronomi Turizmi” ve “Şehirlerin Pazarlamasında Gastronomik Marka Kentler Yaratılması” adlı panellere katılımcılardan yoğun ilgi geldi.

2018’de üç yeni proje müjdesi veren Dernek Başkanı Gürkan Boztepe, 49 yıllığına kiralanan 100 dönüm orman arazisi üzerinde bir gastronomi köyü kurmaya hazırlandıklarını, bununla birlikte Avrupa’ya bir gastronomi tırı çıkaracaklarını panel kapsamında duyurdu. Aynı zamanda Dünya Yoğurt Kongresi’ni yakın zamanda İstanbul’da yapacaklarını da açıkladı.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe
Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe

İlk panelde Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Koordinatörü Necip Boz, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Feriye Restaurant Şefi Aydın Demir, Habertürk Genel Müdür Yardımcısı Erkan Ataman konuşmacı olarak yer aldı.

Gastronomi turizmi hakkında çeşitli açıklamalarda bulunan profesyonellerin en dikkat çeken yorumları ise şöyle oldu:

Bülent Akarcalı: Türk yemek kültürünün önünün açılması gerektiğine dikkat çekti.Nadir Güllü: “Ürün çeşitliliği ile birlikte farklı olanı yaparsak başarılı oluruz” dedi.
Erkan Ataman: Kendimizi dünyaya tanıtmak istiyorsak öncelikle yerel lezzetlerimizi bölgesel olarak tanıtmalı, daha sonra da dünyaya açılmalıyız.
Aydın Demir: Festivallerde şeflerin akılda kalacak birkaç ürüne odaklanması gerektiğini söyledi.
Necip Boz: “Türkiye’de 100 yıllık işletmeler olmalı, şubeleşen yerler değil” sözüyle işletmelerin köklü kuruluşlar olamadığını aktardı.

Programa, ‘Gastronomik Marka Kentler Yaratmalıyız’ sloganıyla ikinci panel olan “Şehirlerin Pazarlamasında Gastronomik Marka Kentler Yaratılması” ile devam edildi.

GTD Yatçılık Komite Başkanı Ayşegül Sezer, Teofarma Organik Tarım Genel Müdürü Elif Ovalı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Gastronomi Turizm Derneği Marka Kentler Komite Başkanı Özgür Ildır Öksüz, Gaziantep Belediye Başkan Danışmanı Ragıp Güzelbey, Gastronomi Turizm Etkinlik Etkinlik Komitesi Seda Mızraklı ve Gastronomi Turizmi Derneği Avukatı Yusuf Bardak konuştu.

Gastronomi duayenlerinin konuşmaları arasında en dikkat çeken sözler ise şöyle:

Elif Ovalı: Gastronomi turizminde Anadolu gastronomisini yaşatabilmek için sadece mavi yakalılar olmamalı. Biz beyaz yakalılar olarak da bu alana girmekten çekinmemeliyiz.

Ragıp Güzelbey: Gastronomi Festivalleriyle kazandığımız unvanların sürdürülebilir olmasını sağlamamız gerekiyor.

Lütfü Savaş: Hatay, 26. Gastronomi Şehri olarak ilan edildi biz bu altın bileziği gelecek nesillere özel gösterdiğimiz çalışmalarımızla aktaracağız. Hatay’da gastronomik alanda her ay bir etkinlik yapıyoruz. Böylece coğrafi yakınlıktan dolayı Lübnanlı turistleri hem Hatay’a hem de Gaziantep’e çekeceğiz.

Özgür Ildır Öksüz: Halklar kendi şehirlerini sahiplenirse gastronomide kentlerin markalaşması daha da hızlanır. Pazarlama konusunda ise Türkiye’ye gelen turistlerin ürünlerini onların önüne koymak yerine kendi ürünlerimizi, yemeklerimizi koymalıyız. Böyle markalaşabiliriz. Ayrıca ben Batman Kaymağı’nı gururla korkmadan söyleyebiliyorsam sende Hatay Künefesi’ni korkmadan söyle. Çünkü hep birlikte markalaşmalıyız.

Yusuf Bardak: Önceden gastronomi alanındaki marka hukuku KHK’lar ile idare ediliyordu. Biz bunu geliştirerek kişilerin, şehirlerin ve gastronomik değerlerin tescillenebilmesinin önünü açtık.

Erdem İpekçi: Türkiye’de 178 gastronomi festivali var ancak bunlar bölgesel değil uluslararası bir seviyede gerçekleştirilmeli. Biz sabit bir proje yaratıp senelerce devam etsin diye Gastronomi Köyü’nü kurduk. Bu proje ile kentlerimizin markalaşmasını sağlayacağız.

Ayşegül Sezer: Gastronomi alanında tüm bu etkinliklerin yanı sıra en önemli faktörde satış, pazarlama ve ikna kısmı. Biz bu alanda dünyaca ünlü ağırladığımız misafirlerimize Türk mutfağını tanıtıyoruz.

İkinci gündeki panelde ise Sağlık Komitesi Başkanı Dr. Aydın Duygu, Eğitim Komitesi Başkanı Pınar Özçaltepe,Sanatçı ve Glutensiz Beslenme Uzmanı, Restaurant Yatırımcısı GTD üyesi Müge Boz, Birleşmiş Kentler Orta Doğu Ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel Sekreteri UCLG Wald Başkanı Mehmet Duman, İsraf Derneği Başkanı Ali Akgün, Ekmek Uzmanı Besin FUTURİSTİ GTD üyesi Mine Ataman gastronomi turizminin önemini tüm detaylarıyla aktardı. Her panel sonu konuşmacılara plaket verildi.