TÜRSAB başkan adayları neden listelerini açıklamıyor?

TÜRSAB başkan adayları neden listelerini açıklamıyor? Bu soruyu tüm başkan adaylarına sorduk. İşte mevcut başkan adaylarının verdiği cevaplar!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin 23. Olağan Genel Kurulu’na bir aydan kısa bir zaman kaldı. Seçimin ertelenmesinden sonraki yaşanan süreçte mevcut Başkan Başaran Ulusoy, çekildiğini artık aday olmayacağını açıkladı. Ulusoy’a karşı aday olan Detur Turizm Şirketi CEO’su Firuz Bağlıkaya’nın bir başka aday Bursa merkezli Selam Tur’un sahibi Hasan Erdem’in de desteğini alarak adaylığı sürüyor. Erteleme öncesi aday olmayacağını açıklayan ama sonrasında fikir değiştirerek yeniden aday olduğunu açıklayan Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak, hızlı bir giriş yaparak il il dolaşıp acenteleri ziyaret ederek oy istiyor. Bir başka aday da Ortadoğu Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk.

Adaylar seçim çalışmalarını sürdürürken merak edilen önemli bir konu var, o da başkan adaylarının listelerinde hangi isimlerin yer alacağı konusu. Başkan adaylığı için resmi olarak son başvuru süresi 25 Şubat.

Şu an için erken olmasına rağmen bazı acentalar, hangi listeye oy kullanacaklarına karar vermeleri açısından TÜRSAB başkan adaylarının listelerini şimdiden açıklamalarını istiyor. Ancak Emin Çakmak dışında listesini açıklayan başkan adayı yok. Daha önceden adaylığını açıklayan Hüseyin Kırk ve Hasan Erdem, aday olmayacağını açıklamasına rağmen mevcut başkan Başaran Ulusoy’un yine bir son dakika hamlesi yaparak aday olacağını öne sürüyor ve muhalefetin birleşip tek listeyle seçime girmesi için son ana kadar çaba göstereceklerini belirtiyorlar. Firuz Bağlıkaya ise Başaran Ulusoy’un olası son dakika adaylığı ve listesini görmeden kendi listesini açıklamayı düşünmüyor.

Hello Turizm Genel Müdürü ve TÜRSAB Hepimizin Platformu Başkanı Emin Çakmak

EMİN ÇAKMAK: TEK ADAMLIK ZİHNİYETİNDEKİ MUFALEFETLE BİRLEŞEMEYİZ

Acentaların TÜRSAB seçimleri öncesi başkan adaylarının listelerini görüp ona göre oy kullanmak istemelerinin çok haklı bir talep olduğunu savunan Emin Çakmak, 7 Aralık’tan bu yana 64 il gezdiğini ve 64 ilde ‘ortak akıl toplantıları’ adı altında etkinlikler düzenlediğini anlatıyor. Çakmak şunları söylüyor:

“Ortak Akıl Toplantıları’nın 64.’sünü şu anda Tekirdağ Çorlu’da yapıyorum. Bu toplantılarda vurguladığımız bütün mesele budur. Adaylar yönetim listelerini açıklamak durumundadır. Biz de 11 Ocak’ta yeniden aday olduğumuzu Ankara’da açıkladık. Şayet mevcut muhalefet yönetim listesini o tarihe kadar açıklamış olsaydı biz yeniden aday olmayı bile düşünmüyorduk. Ama gördük ki mevcut muhalefetteki arkadaşlar eski zihniyette devam ediyorlar ve listelerini son günlere bırakıyorlar. Bu zihniyetin değişmesi için, açıklık ve şeffaflık olsun diye biz yıllardır mücadele ettik. Ama gördük ki bu şeffaflık maalesef mevcut yönetim dışında muhalefet adayı olan arkadaşlarımızda da yok. Bundan dolayı bu yeni dönemde 11 Ocak’ta adaylığımızı açıkladığımız zaman, listemizle birlikte açıkladık. İnternet’e ’11 Ocak Emin Çakmak Açıklaması’ diye girerseniz 30 kişilik ekibimizi liste halinde görürsünüz. Bizde görev yapacak 30 kişinin listesi açıklanmış durumda ve ekibini açıklayan tek grubuz şu anda. Ne mevcut yönetim ne de diğer muhalif aday arkadaşlar bunu açıklamış değil. 6 aydır muhalefet yapıyorlar ama listeleri ortada yok! Bu doğru bir yaklaşım değil. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın bir an evvel eğer muhalefette bir birleşme varsa o zaman birleşen muhalefetin listesini, birleşme yoksa münferiden açıklamalarını arzu ediyorum ki seçmen kime oy vereceğini, kimin tarafından yönetileceğini görüp ona göre oy kullansın.”

VİZYON, MİSYON VE HEDEFLERİMİZ ÖRTÜŞMÜYOR

Muhalefetin birleşip birleşmemesi konusun tamamen kendilerini muhalefet olarak adleden kişilerin tutum ve egolarına bağlı olduğunu iddia eden Emin Çakmak sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu arkadaşlarımız bir an evvel listelerini açıklayıp projelerini ortaya koyarlarsa çok iyi olur. Bu arkadaşlarımızın misyonları, vizyonları ve Türk turizmi için hedefleri bizimle örtüşüyor mu? Biz ona bakarız. Eğer bizimle örtüşen vizyonu, misyonu ve ana hedefleri olan arkadaşlarımız varsa elbette birleşmekten yanayız, birleşiriz. Ama şu ana bugün de dahil olmak üzere görüyorum ki zihniyet olarak bir değişim yok, aynen tek adamlık zihniyeti, monarşik düşünceler devam ediyor ve her hangi bir vizyon, misyon ortak noktamız yok. www.tursabhepimizin.org sitesine girerseniz adaylarımızın fotoğraflarıyla, acente belge ve bilgileriyle asiller ve yedekler olmak üzere yönetim kurulu üyelerimizi tek tek görebilirsiniz. Seçim beyannamemize girdiğinizde de 5 ana hedefimizi, misyon ve vizyonumuzu, 154 tane projemizi görebilirsiniz. Göreve geldiğimizde turizm sektörü olarak ne yapacağımızı çok net bir biçimde belirlemiş durumdayız. Kendisini muhalefet diye adleden arkadaşlarımızın hiçbirisinin sitesinde adaylar yok, doğru düzgün hedefler yok, doğru düzgün belirlenip yazılı hale getirilmiş bir vizyon-misyon yok. Bunlar olmayınca da bu arkadaşlarla birlikte yürümek bizi çok cezbetmiyor. Bu anlayışı devam ettirdikleri süreci bizim bir araya gelmemiz mümkün değil”.

HASAN ERDEM: MUHALEFET BİRLEŞİP TEK LİSTEYLE SEÇİME GİRMELİ

Listelerin bir an önce açıklanmasının iyi olacağını ama sonuçta kendilerinin ittifak edeceği ekip ve arkadaşlar da olabileceğini vurgulayan Hasan Erdem ise, “Böyle bir birlikteliği oluşturma ihtimalimiz var. O yüzden henüz daha acele de etmiyoruz ama sonuçta bir an önce açıklamakta fayda var” yorumunu yapıyor.

Tüm muhalefetin tek çatı altında birleşip seçime gitmesinden yana olduğunun altını çizen Hasan Erdem, muhalefette zaten 3-4 tane iş arkadaşı olduğunu ifade ediyor. Erdem, turizmgunlugu.com’a şunları anlatıyor:

“Gönül ister ki dördümüzün yuvarlak masa etrafında toplanıp tek liste halinde seçime gidelim. Bu, hem isabetli olur hem geniş katılımlı olur, hem daha değişik perspektif ve bakış açısına sahip arkadaşlarımızın yönetimde olması üretkenliği daha arttırıp yönetimin tek adam üzerine odaklanmamasını sağlar. Bu konsensüsü sağlamak için de biz sürekli arayış ve çaba içerisindeyiz. Seçimin ertelenmesinin yegane sebebi Başaran Ulusoy’un kazanamama korkusu ve endişesiydi. Diğer öne sürülen gerekçeler gereksiz, yersiz ve komik gerekçelerdir. Hem süre kazanmak istiyor, süre kazanması için de seçimi erteletiyor. Yasal olmadığı ve yetkisi olmadığı halde bu ertelemeyi gerçekleştirmiştir. Neticede TÜRSAB’ın kayyum tarafından seçime hazırlanması Turizm Bakanlığı tarafından sağlanmıştır. Bu mevcut başkan ve yönetimin acziyetini gösteriyor. Yıllardır başkanlığını yaptığın kurum seçimini yapamıyor hale geldiyse bu içler acısı bir durumdur.

Demokrasilerde insanlar sandığa gelir, oy kullanır, mevcut yöneticiler de hesap verir, faaliyetlerini anlatır ve uygun görülürlerse tekrar seçilir ya da uygun görülmezse de geldikleri gibi giderler. Başta Başaran Ulusoy olmak üzere bu erteleme kararı altında imzası olan herkesi töhmet altında bırakan ve 45 yıllık TÜRSAB tarihinde ilk kez yaşanan çok üzücü bir olaydır. Başaran Ulusoy şu an itibariyle ve her zaman aday olma potansiyeline sahiptir. Çünkü daha önce de defalarca aday olmayacağını söylemesine rağmen her seçimde aday olmuştur. Dolayısıyla Başaran Ulusoy’un ‘Ben aday olmayacağım’ sözünün hiçbir geçerliliği yoktur. Şu anda kendisine kazanabileceği uygun bir zemin arıyor sadece ama halen daha kazanamayacağı endişesi olduğu için adaylığını açıklamıyor. Riskli görmesi halinde de kendisi çıkmasa bile onun uzaktan kumanda ile idare edebileceği bir kukla yönetim oluşturabilir ve seçime o şekilde girebilir.

Muhalefette olup da aday olan arkadaşlarımızın hepsine saygı duyuyorum ve hepsi de değerli insanlar. Bu zor şartlarda aday olma cesaretini gösteren arkadaşları ben takdir ve tebrik ediyorum. Ben 2016 yılı Mart ayında ilk çıktığımda yegane hedefim muhalefeti tabanda birleştirebilmekti. Tabanda birleşmeyi sağladıktan sonra tavan kendiliğinden zaten birleşmeye yanaşacaktır. Seçim çalışmaları için Anadolu’ya ve Türkiye’nin diğer yerlerine gittiğimizde acentaların bizden, ‘Lütfen birlik beraberlik olun, ayrılmayın ve tek liste halinde seçime gidin” diye hepsinin bizden talepleri oldu. Bunu mutabakatı sağlayıp inşallah tek liste halinde seçime gideceğiz. Ben bu konuda umutluyum. Listelerimizi açıklamamızın nedeni de zaten budur. Ayrı ayrı listelerle seçime gitmek istemiyoruz. Çünkü acentaların bizden beklentileri var ve o beklentileri biz önemsiyoruz. Bu anlamda önümüzdeki bir hafta içerisindeki muhalefetteki tüm arkadaşlarımızla sıkı görüşmelerimiz olacak. İnşallah şartları zorlayacağız”.

Ortadoğu Seyahat Acenteleri Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk
HÜSEYİN KIRK: MUHALEFET BİRLEŞMEZSE YİNE KAYBEDER

Liste konusunda kendilerinin oyun kurucu pozisyonunda olduğunu iddia eden bir başka aday Hüseyin Kırk da, listesinin hazır olduğunu ama . muhalefete zarar vermemek adına şu aşamada açıklamadıklarını söylüyor. “Başaran Ulusoy’un hamlesini bekliyoruz” diyen Kırk, şunları kaydediyor:

“Biz muhalefetin mutlaka birlikte hareket etmesi gerektiğine inanan bir grubuz. TÜRSAB seçimlerinin bin bir türlü bahanelerle ertelendiği böyle kirli bir ortamda listemizi açıklamamız doğru olmaz. 2-3 Aralık’ta seçime gidilseydi Hasan Erdem, Firuz Bağlıkaya ve biz muhalefet olarak tamamen birleşmiştik. Fakat şimdi tabii bu durum değişti, olaylar da değişti. Bu değişiklikten sonra Firuz Bağlıkaya ile Hasan Erdem birleşti akabinde de Hasan Erdem’in bize gelip ‘Ben size destek veriyorum siz de bana destek verin’ demesi üzerine Firuz Bağlıkaya grubu rahatsızlık duydu. Bu süreçte bizim çıkıp listemiz bu dememiz doğru olmaz. Emin Çakmak bey kendince haklı.’Eğer birleştiyseniz bize listenizi bildirin’ anlamında serzenişte bulunuyor. Acentalar da seçim öncesi listeleri görmek istemeleri noktasında haklı. Bizim listemiz de dediğim gibi hazır esasında ama biz liste çalışmalarımıza Hasan Erdem’le birlikte hareket edecek pozisyonda o günkü açıklamamıza uygun olarak halen devam ediyoruz. Dolayısıyla bizim kalkıp Hasan Erdem’in haricinde bir liste açıklamamız yanlış olur. Hasan Erdem de ‘Hani biz birleşmiştik, birlikte hareket ediyorduk’ der noktasında bunun etik olmayacağını düşünüyoruz.

“MUHALEFET SON ANDA OYUNA GELMESİN”

Bu kirlenmiş ortamda biz son ana kadar bekleyip ona göre hareket edeceğiz. Ancak biz Emin Çakmak, Hasan Erdem, Firuz Bağlıkaya da dahil muhalefetin mutlaka ve mutlaka birleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Yoksa Başaran Ulusoy zaten ne olacak diye bekliyor. Muhalefet birleşmediği takdirde kazanacak olan yine Başaran Ulusoy olur. Daha önce de söyledim, 2-3 Aralık’taki seçimde ben aday oldum Başaran Ulusoy kaçtı! Keşke seçim olsaydı da Başaran Ulusoy’un söylediği gibi 5 oy mu alırdık yoksa 5 parmakla onu alkışlayıp sandıkla mı gönderirdik bir görseydik. Kaçmış olan bir kişi de tekrar seçimlere girer mi, bence girer. Aday olmayacağını ilişkin açıklamalarını hiçbir şekilde ciddiye almadığım Başaran Ulusoy’un turizmin hiçbir yerinde olmaması gerektiğine inanıyorum. Ben buradan muhalefete çağrı yapıyorum… Kesinlikle ve kesinlikle birleşmeleri lazım. Son anda oyuna gelmesinler. Çünkü Başaran Ulusoy mutlaka ‘Ben aday oldum’ diyecektir.”

FİRUZ BAĞLIKAYA, LİSTELERİN DEĞİL PROJELERİN KONUŞULMASINDAN YANA

Firuz Bağlıkaya konuyla ilgili bir görüş beyan etmek istemese de turizmgunlugu.com olarak bizim edindiğimiz izlenim Başaran Ulusoy’un olası adaylığını ve listesini açıklamasını beklediği yönünde. Diğer yandan listesini açıkladığını söyleyen Emin Çakmak’ın da 30 kişilik listesinin tamamını açıklamasını bekleyen Bağlıkaya, bugüne kadar TÜRSAB seçimlerinde 20-25 gün önceden listelerin açıklanması gibi bir durumun hiçbir zaman olmamasını da bu tutumuna bir gerekçe olarak görüyor izlenimi veriyor. Listelerden ziyade yapılacak işlerin ve projelerin konuşulmasından yana olan Firuz Bağlıkaya’nın son ana kadar listesini açıklamamayı tercih ediyor. Listelerin açıklanması dayatmasını anlamsız bulan Firuz Bağlıkaya, Hasan Erdem’le birlikte yolda yürürken münferit olarak 30 kişilik bir listeyi 25 gün önceden açıklayıp elini kolunu bağlamayı uygun görmüyor.

BAŞARAN ULUSOY TELEFONLARIMIZA GERİ DÖNMEDİ

Diğer başkan adayları tarafından son anda başkan adayı olabileceği iddia edilen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’u da söz hakkı doğduğu için telefonla aradık. Ancak toplantıda olduğunu öğrendiğimiz ve durumu iletip görüş talep ettiğimiz Ulusoy, telefonumuza herhangi bir geri dönüş yapmadı.

TÜRSAB teknik olarak seçime hazır, sıra adaylarda