HOTEQ Fuarı’na katılan TUSİD’den önemli tavsiye!

TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak

İran’ın Tahran kentinde düzenlenen ve turizm sektörünün yeni etkinliklerinden biri olan HOTEQ Fuarı’na katılan TUSİD’den Türkiye’nin İran’a doğrudan turizm yatırımı yapması konusunda tavsiye geldi.

HOTEQ fuarına yönelik olarak, daha geniş kapsamlı milli katılım organizasyonları sürdürülmesi gerektiğini söyleyen TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, böylelikle ihracatın artırılmasına katkı sağlanabileceğini vurguladı.   

23-26 Ocak 2018 tarihlerinde milli katılım organizasyonu İMMİB tarafından gerçekleştirilen HOTEQ Fuarı, 80 bin m2 kapalı sergileme alanı bulunan Tahran Daimi Fuar Alanı’nda düzenlendi.

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TUSİD) katıldığı fuarda endüstriyel mutfak ve otel ekipmanları ürünlerinin sergilendiği 31B numaralı salondaki toplam 304 m2’lik alanda dokuz Türk firmanın katılımı sağlandı.

Fuar süresince katılımcı firmalar tarafından endüstriyel mutfak eşyaları, pişirme tavaları, servis malzemeleri, alüminyum, çelik ve döküm ürünler; pişirici ekipmanlar, banket arabalarının yanı sıra endüstriyel mutfak ekipmanları ve yedek parçaları, sanayi tipi pişirme ekipmanları, buzdolapları, bulaşık makinaları, fırınlar gibi pek çok ürün sergilendi.

“TÜRKİYE, İRAN’A DOĞRUDAN TURİZM YATIRIMI YAPMALI”

HOTEQ 2018 fuarına AB ülkelerinden firmaların katılmadığı gözlemlendiğini belirten TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, fuarla ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: “İlk defa kendine has bir salonda düzenlenen HOTEQ fuarında yerli firmalarımızın milli katılım organizasyonu dahilinde yer almaları, Türk endüstriyel mutfak sektörünün hedef ülke konumundaki İran’da pazarlanmasına katkı sağladı. İran’da turizm potansiyelinin iyi değerlendirilmesi için ülkemizden İran’a doğrudan turizm yatırımı yapılmasını tavsiye ediyoruz. TITE ve HOTEQ fuarına yönelik olarak, daha geniş kapsamlı milli katılım organizasyonları sürdürülerek ihracatımızın artırılmasına katkı sağlanabilir.”