Deneyimli isimden otel patronluğunun incelikleri

Grand Ant Hotel Müdürü ve Laleli Oteller Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, Hotel Linkage Pazarlama ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Erhan Kaya'nın sunduğu Travel Tech Hub programına katıldı.

Last Updated on 12 Şubat 2018 by Yaşar Çelik

Tarkan Akyüz’e göre, patronlar otel müdürlerine hükmetmek istiyor. Patronların söz dinleyen personel istediğini ifade eden Akyüz, “İyi bir bir otel patronu personellerine açık davranmalı” diyor.

Otellere çok yönlü teknoloji çözümleri sunan Hotel Linkage, otel patronlarının nasıl olması gerektiği konusunda sektörün deneyimli ismi Tarkan Akyüz ile özel bir sohbet gerçekleştirdi.

Hotel Linkage Pazarlama ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Erhan Kaya’nın Youtube kanalından sunduğu Travel Tech Hub’ın ilk hafta konuğu olan Grand Ant Hotel Müdürü ve Laleli Oteller Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, bazı önemli noktalara dikkat çekti.

“Otel Patronları Nasıl Olmalı?”, “Otel Patronları Nasıl Genel Müdür İstiyor?”, “Otel Patronları elemanları işe alırken neye dikkat ediyor?”,” Acentelerle Otel Patronlarının İlişkisi Nasıl?” gibi sorularının yanıtlandığı programda konuşan Tarkan Akyüz, 26 yaşında otel müdürü görevini üstlendiğini belirterek sektöre en alttan yetişerek geldiğini anlattı.

Patron olarak personellerini hiçbir zaman üstün görmediğini vurgulayan Akyüz, 75 odalı otellerinde 17 çalışan olduğunu, minumum masrafla gittiklerini ve herkesin her işi yaptığını söyleyerek aile oteli olduklarını ifade etti.

İyi bir bir otel patronunun personellerine açık davranan, onları dinleyen ve imkan sağlayan bir patron olması gerektiğini belirten Tarkan Akyüz, patronun böyle davrandığı yerlerin personel açısından daha şanslı olduğunu ve işletme olarak daha iyi kalkındığını söyledi.

PATRONUN LAFINI DİNLEYECEK MÜDÜR İSTENİYOR

Otel patronlarının istediği genel müdür tipinin hükmedebilecekleri kişiler olduğunu savunan Akyüz, “Sektörde patronun lafını dinleyecek biri bekleniyor. Otel patronlarının eğitimlerine bakın. Ne yazık ki çoğu üniversite mezunu değil. Bu nedenle işi bilen adamı müdür olarak ister ancak onu tek başına bırakmaz. İşine karışır” dedi.

OTEL PATRONLARI TANIDIKLARINI ÇALIŞTIRIYOR

İşe alımlarda ilk önce kendisinin adayın nereli olduğuna baktığını belirten Akyüz, kendisinin Sivas Zara’lı olduğunu ifade ederek otellerinde daha çok Sivaslılarla çalıştığını kaydetti. Akyüz, otel patronlarının daha çok ‘tanıdıklarla’ çalıştığını da vurguladı.

“ORTADOĞULU ACENTELER BİZİ DOLANDIRIYOR”

“Üç yıldızlı şu fiyatın altında vermesin, dört yıldızlı oteller bu fiyat altında fiyat vermesin” diye fiyatlar yayınladığını savunan Tarkan Akyüz, ismini vermek istemediği bir Ortadoğu acentesinin otellerin sunduğu fiyatlardan daha fazlasına sattıklarını itiraf ettiklerini söyleyerek “Ortadoğu acenteleri dürüst değil. Bizi dolandırmak amacıyla çalışıyorlar” iddiasında bulundu.

İnternet üzerinden yayınlanan programda katılımcılarının sorularını yanıtlayan Akyüz, yayın sonunda haksız rekabet konusuna da dikkat çekerek “Yıldızlı olmayan otellerin yıldızlıymış gibi göründüğünü görürseniz eğer Booking’e şikayet edin ve kaldırtın” dedi.