3. Havalimanı inşaatında 400 işçinin öldüğü iddia edildi!

Dünyanın en pahalı projesi olarak yansıtılan İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatında 400 işçinin öldüğü iddiası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “27 emekçimiz hayatını kaybetti” açıklamasını tekrardan gündeme getirdi. 

Birgün.net Yazarı Serkan Öngel’in “3. havaalanı ve iş cinayetleri” adlı köşe yazısında bir an önce bitirilmek istenen havalimanı projesinde inşaat işçilerinin hayatına mal olduğunu ve kan parası verildiğini ele aldı.

Söz konusu olan köşe yazısındaki çarpıcı yerler şöyle:

“…Bir de insanlar var. Makineleri kullanan, yapıları yükselten. Nereden geldikleri, kim oldukları önemli değil. Yapı işçisi hepsi.

Kimi borcu için, kimi ekmek parası için, kimi çocuğunun düğününü yapmak için orada.

Yetişmeli bir an önce havaalanı. Medeniyetin kalbi burada atıyor ne de olsa. Uçaklara ev olacak bu yerler. Bütün dünyadaki uçak filolarındaki uçaklar heyecanla burayı bekliyor, konmak için. Tüm havaalanlarında bir kıskançlık. Dünya ve hatta kadim dostumuz Almanya bile bu yüzden düşman olmuş bize. Gezi olayları bu çekememezliğin ürünüymüş. Birileri konuşurken duydum.

Bu havaalanı bitirilmeli bir an önce. Ne de olsa memleket meselesi bu. Sadece üçüncü havalimanının çevresinde yaratacağı rantı değil, Atatürk Havalimanı’nın kapatılması ile oluşacak zenginliği bir düşünün. Gelsin paralar.

400 işçi hayatını kaybetmiş, öyle diyor bir kamyon şoförü. Kan parası veriliyormuş, ölen işçilerin ailelerine sus payı olarak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıklamış; “3. Havalimanı inşaatında, çalışmaların başladığı Mayıs 2015 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre sağlık sorunları ve trafik kazası vakalarının da yer aldığı olaylarda 27 emekçimiz hayatını kaybetmiştir. İlgili projenin başladığı tarihten itibaren görevlendirilen Bakanlığımız İş Müfettişleri, 3,5 milyon metrekare büyüklüğünde ve 30 bini aşkın çalışan bulunan inşaat sahasında denetim faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir.”

Sizin de içinize su serpildi değil mi? 400 değilmiş ölen işçi sayısı. 30 bini aşkın kişinin çalıştığı bir yerde sadece 27 işçi hayatını kaybetmiş!

En iyimser açıdan baksak bile devletin resmi açıklamasına göre havaalanı inşaatında ölenlerin oranı ortalamanın üstünde.

Yapı yerinde toz, toprak, çamur, kar, aynı zamanda ölüm var. Ve ölüm kol geziyor her yerde. Yaşamı savunmak lazım inatla. İnsan için, ağaç için, doğa için, dünya için…”