Mostra Karnavalı’na Türk akını

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda Ortaçağ ve Osmanlı Dönemi’ne dayanan ve geleneğin bu yıl da devam ettiği Mostra Karnavalı Türk turistlerin akınına uğradı.

Paskalya öncesi Apokries eğlenceleri kapsamında düzenlenen Mostra Karnavalı, Belediyenin öncülüğünde, çeşitli kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun hazırlığıyla gerçekleştirildi.

Karnaval için İzmir’in Çeşme ilçesinden feribotlarla Sakız’a geçen, personel yetersizliği nedeniyle gümrük kapılarında saatlerce beklemek zorunda kalan yaklaşık 2 bin Türk turist yılmadı.

Karnaval kapsamında düzenlenen eğlencenin tadını çıkaran Türkler, hafta sonu ada turizmini canlandırdı. Çeşitli illerden İzmir Çeşme’ye gelen ve buradan Sakız’a geçen Türk turistler, konaklama, araç kiralamanın yanı sıra yaptıkları alışverişlerle ada esnafının yüzünü güldürdü. Kış döneminde kapalı olan ve karnaval nedeniyle açılan konaklama tesisleriyle yeme – içme ve eğlence mekanları Türk konuklarıyla tam doluluğa ulaştı.

BİR GÜNDE 2 BİNDEN FAZLA KİŞİ GELDİ

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, karnaval türü etkinliklerin büyük ilgi gördüğünü ve özellikle kış turizmine önemli katkı koyduğunu söyledi.

Sakız Adası’nda düzenlenen karnavalın bir günde 2 binden fazla kişiyi çektiğini ve ada esnafına çok ciddi para kazandırdığını anlatan Mehmet İşler, “Gümrükte saatler alan giriş çıkış işlemleri adeta işkence. Buna rağmen Sakız Adası’nın gördüğü rağbet, bu tür etkinliklerin ne denli önemli olduğunun göstergesi” dedi.

İZMİR’İN POTANSİYELİ KULLANILIRSA HERKES KAZANIR

İl merkezinin yanı sıra ilçeleriyle İzmir’in çok zengin bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen, yerel yönetimleri bu potansiyeli değerlendirmek üzere harekete geçmeye çağıran Mehmet İşler, Ege Bölgesi’nin ve İzmir’in iç ve dış pazarlarda yeterince tanıtılmadığını altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir, sahip olduğu değerler ve turizmi çeşitlendirecek potansiyel bakımından oldukça zengin, alabildiğine özgür, modern, rahat yaşam tarzına sahip bir kent. Yerel yönetimler bu potansiyeli harekete geçirebilir, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde bu kentte de karnaval türü etkinlikler düzenlenebilir. Böylece sağlanacak hareketlilikle ekonomimize de ciddi katkı sağlanır, ölü sezonda turizmcinin yüzü güler, turizmden geçinen emekçiler ve esnaf da bundan payını alır. İş kentimizin ve bölgemizin etkin tanıtımı ve sahip olduğu potansiyelin değerlendirilmesinde, iç ve dış pazarlarda gereğince tanıtılmasında.”