En çok turist çeken 10 ülke

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2017’de dünya genelinde 1 milyar 322 milyon kişi, bir ülkeden başka bir ülkeyi seyahat ederken ziyaretçilerin yüzde 42’si özellikle 10 ülkeyi seçti.

Geçen yıl en çok ziyaretçi çeken ülke 88,9 milyon kişi ile Fransa olurken onu 82,2 milyonla İspanya, 72,9 milyonla ABD izledi.

59,3 milyon ile Çin, 57,8 milyon turist ile İtalya en çok tercih edilen ülkeler arasında yer aldı. Türkiye ise 2017 yılında 39,9 milyon yabancı ziyaretçi ile dünyanın en çok yabancı turist çeken altıncı ülkesi oldu.

Türkiye’yi sırasıyla 39,3 milyon turistle Meksika, 38,7 milyon turistle İngiltere ve 37,6 milyon turistle Almanya takip etti. Tayland ise 34,7 milyon turistle dünyanın en çok turist çeken 10’uncu ülkesi oldu.

45 MİLYON YABANCI TURİST

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, UNWTO verilerini ve geçen iki yılı değerlendirerek Türkiye’nin 2018 sonunda 45 milyon yabancı turist noktasına ulaşabileceğini kaydetti.

“İÇ PAZAR TURİZMİN SÜRDÜRÜLEBİLMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Hürriyet’te yer alan habere göre iç turizmin önemli bir ivme kazandığını belirten Yağcı, “Türkiye sonuçta 80 milyon nüfusu olan bir ülke. Seyahat etme potansiyeline sahip yaklaşık 50-55 milyon civarında vatandaşımız söz konusu. Turizm ülkesi olarak kendi vatandaşımızın tatile çıkmasını arzu ediyoruz. Bunun için hem tesislerimiz hem de fiyat koşullarımız çok uygun. Vatandaşlarımızın yılda birkaç kere tatile çıkmasını yaz ve kış turizmine katkı sağlamasını istiyoruz. Sektörün sürdürülebilirliği açısından bu çok önemli” diye konuştu.