Otel sahibi yangından kusurlu bulundu

Last Updated on 23 Şubat 2018 by Turizm Günlüğü

Fatih ilçesinin Kumkapı semtinde meydana gelen otel yangını davasına ilişkin bilirkişi raporunda otelin sahibi ve sorumlu müdürü Tuncay Doğan’ın tali kusurlu olduğu belirtildi.

13 Haziran 2017’de 2’si yabancı 3 kişinin hayatını kaybettiği otel yangını davasının duruşması İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya “Taksirle ölüme ve taksirle yangına neden olma” suçlarından tutuklu yargılanan Tuncay Doğan katıldı.

Hürriyet’ten Ayşegül Usta’nın haberine göre üç yıldan 21 yıla kadar hapis istenen otel sahibi ve sorumlu müdürü Tuncay Doğan, dava dosyasına gelen bilirkişi raporuna göre tali kusurlu bulundu.

BİLİRKİŞİ RAPORU YETERSİZ GÖRÜLDÜ

Yangının teknik bir arızadan meydana geldiği belirtilen ve söz konusu otelde yangın önlemlerinin alınmış olduğu ancak iş yeri sahibinin daha etkin denetim ve kontrolü istenilen düzeyde yapmadığı göz önüne alındığında tali kusurlu olduğu görüş ve kanaatine varılmıştır denilen rapor için görüşlerini sunan Duruşma savcısı, bilirkişi raporundaki gerekçenin yetersiz olduğunu söyleyerek ek rapor aldırılmasını ve Doğan’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

TAHLİYE KARARI ÇIKTI

Dosyanın ek rapor hazırlanması için yeniden bilirkişiye gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, Tuncay Doğan’ın tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak yurt dışına çıkış yasağı koyarak tahliyesinde bulundu.

TUNCAY DOĞAN OLAYI ŞÖYLE ANLATMIŞTI

İstanbul Kumkapı’daki bir otelde, ikisi yabancı uyruklu üç kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının davasında Tuncay Doğan, savcılık aşamasında “Olay günü evimdeydim. Bir çalışan otelde yangın çıktığını telefonla söyledi. Olay yerine gittim. İtfaiyecilere yangının çıkış nedenini sordum. Bana mini barın arkasındaki elektrik prizinden kaynaklanan bir yangın olduğunu söylediler. Otelde yangın merdiveni vardır. Alarm sistemi vardır. Katlara dağılmış 25-30 arası yangın tüpü vardır. Yangın tüpleri ve yangın tesisatı yeni değiştirilmiştir. Olay nedeniyle çok üzgünüm. Olayın meydana gelmesinde bir kusurum olmadığını düşünüyorum” demişti.