Troia turizmine ivme katacak dizi: Troy, Fall Of a City

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20. yılı sebebiyle tüm dünyada “2018 Troia Yılı” ilan edilmesi iki ünlü şirketi bir araya getirerek dizi projesi yapmasına neden oldu. Dizinin Troia tanıtımlarına ve turizmine destek sağlayacağı düşünülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Valiliği tarafından sürdürülen hummalı tanıtım çalışmaları Troia’ya olan ilgiyi arttırdı. BBC ve Netflix de “Troy, Fall Of a City” adı verilen tarihi dizisi için bir araya geldi.

İngiliz medyasında yer alan habere göre dizi; Troia Yılı’nda, Troia’nın tüm dünyadaki etkisini vurguluyor. İngiliz, Amerikan ortak yapımda dünyaca ünlü yıldızlardan David Gyasi, Hakeem Kae-Kazim, Louis Hunter gibi isimler yer alırken Anadolu’nun kadim değeri olan Troia tarihi tüm yönleriyle ele alınıyor.

İlk olarak 1863’de Frank Calvert ve sonrasında da Heinrich Schliemann tarafından kazılmış olan görkemli antik şehir, ticari zenginliği ile beraber Doğu ve Batı arasında diyalog köprüsü olarak da biliniyor.

TROİA MÜZESİ’NE DİZİ AKTÖRLERİNDEN DESTEK

“2018 Troia Yılı” kapsamında ayrıca antik kentin bulunduğu noktada özel bir ‘Troia Müzesi’ de açılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ödüllü ‘Troia Müzesi’ projesi kapsamında etkinliğe güç kazandırması için efsanevi film ‘TROİA’nın dünyaca ünlü aktörlerini de davet etti.