Dünyanın en stressiz şehirleri açıklandı

Dünyanın en stresli ve stressiz şehirlerini sıralayan ZipJet’in yayınladığı rapora göre listesinin birinci sırasında Almanya’dan Stuttgart yer aldı. Türkiye’den İstanbul ise listeye 122. sıradan giriş yaptı.

Stres düzeyine göre ülke sıralamalarını ve medya başlıklarını inceleyen Ajans Press’in ZipJet’den derlediği bilgilere göre ‘Dünyanın En Stressiz Şehirleri Listesi’ illerdeki nüfus yoğunluğu, ekonomik durum, trafik, hava kirliliği, refah düzeyi, işsizlik, borç, sosyal güvenlik, satın alma gücü, sağlık ve cinsiyet eşitliği baz alınarak hazırlandı.

Stuttgart’ın ilk sırada yer aldığı listede, ikinciliği Lüksemburg elde ederken Hannover (Almanya) üçüncü, Bern (İsviçre) dördüncü, Münih (Almanya) beşinci sıraya yerleşti.

Edinburgh (İskoçya), Nice (Fransa), Viyana (Avusturya), Tokyo (Japonya), Riyad (Suudi Arabistan), Kiev (Ukrayna), Warsaw(Polonya), Sofia (Bulgaristan) gibi farklı ülkelerden çeşitli şehirlerin yer aldığı listenin son sırasında ise Irak’ın başkenti Bağdat yer aldı. Listenin son sırasında yer alan Bağdat böylece dünyanın en stresli şehri unvanına sahip oldu.

İSTANBUL 122. OLDU

150 şehrin içinde bulunduğu listede Türkiye’den İstanbul 122. sırada yer aldı. Türkiye’nin önünde Yunanistan’dan Atina sonrasında ise Kolombiya’dan Medellin şehrinin olduğu görüldü.

EN ÇOK İSTANBUL’UN TURİZM POTANSİYELİ KONUŞULDU

İstanbul hakkında çıkan haberlerin büyük bir çoğunluğunu trafik sorunu, konut fiyatları ve nüfus yoğunluğu başlığında çıkan yansımalar belirledi. Bu başlıklarda medyaya 18 bin 315 haber yansırken, İstanbul’un turizm potansiyeli de medyada yer alan ve çok konuşulan başlıklardan birisi oldu. Türkiye’nin en çok turist çeken şehirleri arasında yer alan İstanbul, turizm başlığında son bir yıl içerisinde 28 bin 733 haberle adından söz ettirdi.