ETİK’den Mahmut Özgener’e destek

ETİK Başkan Yardımcısı Bülent Tercan

İzmir turizminin hak ettiği yerde olmadığını ve İzmir’in turizmde geri kalmışlığını içine sindiremediği önemle vurgulayan ETİK Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, turizmde önemli işlere imza atabileceğini düşündüğü İZTO Yönetim Kurulu Başkan Adayı Mahmut Özgener’i desteklediğini açıkladı.

Fuar fuar gezip İzmir’i tanıtma mücadelesi verdiklerini anlatan Bülent Tercan, desteklediği Mahmut Özgener hakkında “İzmir Saint Joseph’ten ağabeyimiz Mahmut Özgener iyi derecede Fransızca ve İngilizce biliyor. Onun turizmde önemli işlere imza atabileceğini düşünüyorum” dedi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Adayı Mahmut Özgener’e bir destek de İzmirli sanayici, turizmci iş adamı Bülent Tercan’dan geldi.

Kendisi gibi İzmir Saint Joseph’li olan iş adamı Mahmut Özgener’in İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan adaylığının heyecan yarattığını söyleyen Tercan, “İzmir Saint Joseph’ten ağabeyimiz Mahmut Özgener iyi derecede Fransızca ve İngilizce biliyor. Onun turizmde önemli işlere imza atabileceğini düşünüyorum” dedi.

“İZMİR’İN TURİZMDE GERİ KALMIŞLIĞINI SİNDİREMİYORUM”

İzmir turizminin hak ettiği yerde olmadığını gördüklerini, gönüllü turizmci arkadaşlarıyla Destination İzmir’i kurduklarını hatırlatan Bülent Tercan, turizmci kimliğiyle şimdi ETİK çatısı altında uğraş verdiğini söyleyerek “Doğup büyüdüğüm kent İzmir’in turizmde geri kalmışlığını içime sindiremiyorum” dedi.

İzmir’in Türkiye’de turizmin başladığı yer olduğunu, 15 yıl önce ülke turizminden yüzde 10 pay alırken, şu an bu payın yüzde dörtler seviyesine düştüğünü belirten Bülent Tercan, “Turizmde İzmir’de başarısızlık var, rakamlar çok açık ortada” diye konuştu.

“İŞ İCRAATA GELİNCE ŞEHRİ HAREKETLENDİRECEK İŞLER ORTAYA KONAMADI”

Tercan, “Deniz, kum, güneşin yanı sıra tarihi, doğası, doğal kaynakları, turizmi besleyen her şey var ama, yöneticiler uzun yıllardır turizmi birinci sıraya bir türlü koymuyor” diye ekledi. İzmir’in turizmde geri kalmışlığının hiç bir bahanesi olamayacağını söyleyen Bülent Tercan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Efes Antik Kenti ve Pergamon Antik Kenti burada. Erythrai Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Claros Kehanet Merkezi, Agora Ören Yeri, en büyük açık hava alışveriş merkezi İzmir’de. Deniz, kum, güneş turizmi, termal turizmi, muhteşem Ege mutfağı burada. Ama turist getirtemiyoruz. İzmir’de çok toplantı, swot analiz yapıldı, ama iş icraata, eyleme gelince, şehri heyecanlandıracak işler ortaya konamadı.”

KORDON’A OTEL YAPILMALIYDI

İzmir Ticaret Odası’nın Kordon’da kendi arsasına hizmet binası yaptırmasını eleştiren Tercan, şu görüşleri dile getirdi:

“Bu değerli yerde otel yapılmalıydı. Burası otel olmalıydı ve 365 gün turist ağırlamalıydı. Çünkü İzmir’de başka Kordon yok. Hizmet binası arsa şerefiyesi düşük bir yere yapılmalıydı. Tüm zenginliklerine karşın İzmir turizmde olması gereken yerin çok çok uzağında. İzmir’de kan değişimi gerekli. İzmir’in tüm bu zenginlikleriyle iyi tanıtılması gerekiyor. İşte bunun için değişim şart.”