Grev protestosu ünlü havayolu şirketini yok edebilir!

Pilotlar ve havayolu çalışanlarının grevde olması üzerine Air France’ın varlığının tehlikede olduğu uyarısında bulunan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, “Air France, rekabet için gerekli adımları atmazsa yok olma riskiyle karşı karşıya” dedi.

Yaklaşık 2,5 aydır çalışanların ücret artışı ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle grevde olan ulusal havayolu şirketi Air France’da durumlar ciddiyetini koruyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, “şirketin tehlikede olduğunu” kaydederek, yönetimin masaya koyduğu ücretlerden daha fazlasını istememeleri gerektiğini ifade etti. Ardından “Mevcut durumu anlamıyorum oysa Air France doğru yoldaydı. Şu an asıl sorun, rekabet için gerekli adımları atmadığı taktirde yok olma riskiyle karşı karşıya olan şirketin yaşamasıdır” dedi.

CEO’DAN İSTİFA KARARI

BloombergHT’de yer alan habere göre 2018’in ilk çeyreğindeki zararının 269 milyon avro olduğunu bildiren şirket yönetiminden Air France’ın İcra Kurulu Başkanı Jean-Marc Janaillac, şirketin teklif ettiği ücret artışının reddedilmesi üzerine istifa kararı aldığını duyurmuştu.

KAYIP YÜZDE 20’LERDE

Yetkililer, grevler nedeniyle ülkenin başta turizm ve restoran sektörü olmak üzere birçok sektörde önemli oranda rezervasyon iptalleri yaşandığını kaydetti.

EN AZ 300 MİLYON AVRO

Pilotlar, kabin ve yer hizmetleri çalışanlarının temsil edildiği 11 sendika, yönetimin yüzde 6 oranında ücretlere zam taleplerini kabul etmesi amacıyla 2 aydan fazla bir süredir belirli günlerde greve gidiyor. Grevlerin, özellikle nisan ve mayıs aylarında etkisini göstereceği belirtilirken, şirketin grev nedeniyle karşılaşacağı kaybın “en az 300 milyon avro” olacağı tahmin ediliyor.