Kayalar Köyü, ekoturizm potansiyeli için yatırımcılara sesleniyor

ekoturizm
Kazdağları'nın yamaçlarında, Edremit Körfezi'nin eşsiz manzarasına sahip Kayalar Köyü, ekoturizm için çağrıda bulunuyor.

Kazdağları’nın yamaçlarında yer alan ve Edremit Körfezi’nin eşsiz manzarasına sahip olan Kayalar Köyü, gayrimenkul piyasası ve yerel kırsal ekonominin canlanması çerçevesinde sahip olduğu ekoturizm ve ekolojik (organik) tarım potansiyelinin değerlendirilmesi için yatırımcılara sesleniyor.

Birçok eski taş evin restore edildiği ve bünyesinde otel, pansiyon gibi turizm tesislerini de barındıran Kayalar Köyü, arazi yapısı nedeniyle sağlık turizmi, doğa ve deniz turizmine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Ekoturizm potansiyeli

Makine Mühendisi Ahmet Öven tarafından hazırlanan “Assos Mevkii & Kayalar Köyü’nde Eko-Turizm ve Ekolojik Tarım Uygulamalarına İlişkin Yatırım Potansiyeli” başlıklı makalede söz konusu köyün ekoturizm potansiyeli ele alındı.

Makalede, şu anda tarla vasfında olan arazilerin ekoturizm imarı alarak birçok yatırımcıya olanak tanındığı ve devletin kurum görüşlerinin desteğiyle imara açılması köyün, turist çekebilmesi açısından daha cazip bir hale getirildiği belirtildi.

1980’li yıllardan itibaren turistlerin cazibe merkezi haline gelmiş olan Kayalar Köyü’nde turizm ve tarıma ilişkin gerçekleştirilen faaliyetler ise şöyle:

– Manzarası ve ulaşım kolaylığı bakımından ekoturizme uygun olduğu için köydeki birçok arazi de gezici turlar düzenleniyor. Tura katılanlar da mevsimine göre zeytin, kuşburnu, yabani kuşkonmaz, dağ kekik’i, yabani ege otları, şifalı otlar toplayarak bu yerde zirai faaliyette bulunabiliyor.

– Ekolojik (Organik) tarım uygulamalarını kapsayan bu gezi turları sayesinde ziraat ile ilgisi olmayan turistlere yeni keşifler sunarak güzel bir tatil geçirmelerini sağlamak.

– Yörede başta zeytin olmak üzere badem, ceviz, antep fıstığı, armut, erik, ayva, üzüm, mandalina, portakal, malta eriği gibi çok çeşitli ürünler yetiştirilirken ihtiyaç fazlası olan ürünler ise yerli ve yabancı turistlere satılıyor.

– Organik ve kimyasal tarım arasındaki farkların insanlara anlatılarak doğanın nasıl daha iyi korunabileceği ve insanların toprakla nasıl bütünleşebileceği yönünde uygulamalar gösteriliyor.

Okuma önerisi: Kırsal turizm ne kazandırıyor?

Önceki İçerikSeyahat siteleri ne kadar güvenli?
Sonraki İçerikMahzen Cave Hotel’de 2 gece konaklama fırsatı
1995 yılında İstanbul’da doğdu. 2017 yılında “Medya'da Kadına Yönelik Cinsel Şiddet” konulu bitirme tezi ile mezun olduğu Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü üç onur belgesi ve Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünü dört yüksek onur belgesi ile bitirdi. 2017 yılında girdiği Turizmgunlugu.com'da ve bir Turizm Günlüğü yayını olan Tourism Diary Dergisi'nde Yazı İşleri Müdürü olarak görev alan Gülal, markanın instagram hesabını yönetmesinin yanı sıra görsel sanat, seyahat ve fotoğraf tutkusunu ise @fotokusagi adlı instagram sayfasında takipçileriyle paylaşıyor. Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation) üyesi olan Gülal, freelance olarak çeşitli sektör dergilerinde de editörlük yapıyor.