Turistlere kötü davranan taksicilere TÜRSAB’tan çağrı!

Taksici kendisini trafiğe sokarak biraz daha geride inmek istemeyen kadın turist yolcu ile tartıştı. Taksici trafiğin ilerlememesi üzerine aracından inerek kadın turistin bavulunu indirip yolun ortasına bıraktı.

Last Updated on 25 Haziran 2018 by Yaşar Çelik

23 Haziran Cumartesi günü İstanbul Nişantaşı’nda bir taksicinin trafik sıkışıklığını bahane ederek yabancı bir turiste gösterdiği tepki sosyal medyana yansımıştı. TÜRSAB, bugün yaptığı yazılı açıklama ile olayı ve taksiciyi kınarken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nı da gerekli önlemleri alması için göreve çağırdı.

TÜRSAB tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

TÜRSAB’tan Sorumluluk Çağrısı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) olarak; 23 Haziran Cumartesi tarihinde İstanbul Nişantaşı’nda bir taksicinin yabancı bir turiste gösterdiği tepkinin kabul edilemez olduğunu ve ortaya konan yakışıksız davranışı kınadığımızı belirtmek istiyoruz. Türkiye bir turizm ülkesidir. Turistlerle doğrudan iletişim kuran tüm meslek sahiplerini bu bilinç ve sorumluluk çerçevesi içerisinde hareket etmeye davet ediyoruz.

Ülkemize gelen her turistin misafirimiz olduğunu, ülkemiz topraklarına adım attığı ilk andan yolcu edeceğimiz son ana kadar Türk misafirperverliğini en iyi şekilde sergilememiz gerektiğinin önemini bir kez daha belirtmek istiyoruz. İstanbul Nişantaşı’nda yaşanan örnekteki gibi münferit hadiseler; ülkemizin dünya genelinde tanıtımı için gerek Kültür ve Turizm Bakanlığımızın gerekse de turizm meslek kuruluşlarımızın ortaya koyduğu eşsiz çabaları gölgelemekte ve ülke imajımızı zedelemektedir.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca söz konusu olayın sorumlusu olan kişiyle ilgili yasal işlem yapılması ve bu tür hadiselerin tekrar yaşanmaması için önlemlerin alınması gerektiğinin altını önemle çiziyoruz. TÜRSAB olarak konunun takipçisi olacağız. Benzer hadiselerin tekrar etmemesi için İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın da gerekli önlemleri almasını ve bu tür olaylarda hassasiyet gösterilmesini temenni ediyoruz.”

34 TDF 74 plakalı ticari taksinin sürücüsünün meslekten men edilmesi için gerekli girişimlerde bulunulduğu, aracın ise trafikten men edilerek İstanbul Taksiciler Esnaf Odasının önüne park edildiği bilgisi edinildi. Öte yandan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yaşananlarla ilgili bir basın açıklaması yapacağını duyurdu.