TÜRSAB YTK seçimlerine ilk tepki Orta Anadolu BYK’dan geldi!

Cevat Engin Şahin

Son Güncelleme Tarihi

Samsun’da yapılan Orta Karadeniz seçimleri ile başlayan ve 9 Ağustos’ta yapılacak Batı Karadeniz seçimleri ile son bulacak, TÜRSAB Yöre Temsil Kurulları seçimlerine ilk tepki Orta Anadolu BYK’dan geldi.

TÜRSAB yönetiminin, BYK’lara ve özellikle Orta Anadolu BYK’ya yaklaşımını yapıcı olmaktan uzak bulduklarını savunan Orta Anadolu BYK Başkanı Cevat Engin Şahin, yedekler dahil tüm üyelerin ortak kararı ile seçimlere girmeyeceklerini açıkladı.

TÜRSAB Orta Anadolu 22. Dönem Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Değerli Meslektaşlarımız,

TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu olarak yaklaşık 2 senedir görev yapmaktayız. Bu dönemde, siz üye acentalarımızın 1618 Sayılı Kanundan gelen haklarını korumak, gelirlerini arttırmak, yeni iş alanları yaratmak için çalıştık.

Bu 2 yılda, Genel Merkez seçimleri sonrası yaşanan Yönetim Kurulu değişikliğine kadar olan dönemde, yukarıda bahsedilen konularda üyelerimize ve sektörümüze maksimum faydalı olduğumuzu düşünüyoruz.

Ne yazık ki seçim sonrasından bugüne kadar olan süre de ise aynı faydayı sağlayamadığımızı görüyoruz. Yeni yönetimin Bölgesel Yürütme Kurullarına ve özellikle Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kuruluna yaklaşımını yapıcı olmaktan uzak buluyoruz. Ülke genelinde oluşturulan “TÜRSAB’ın Danışmanlar marifetiyle çalıştırılması” eğilimi sebebiyle Bölgesel Yürütme Kurulları işlevsizleştirilmiştir. Yeni çıkan Yönetmelik ile Bölgesel Yürütme Kurulları yerine gelen Yöresel Temsil Kurullarında da aynı yolun izleneceği görülmektedir.

Mevcut gelinen nokta itibarıyla, 24 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Yöresel Temsil Kurulu Seçimlerine, acentalara hizmet etme şartları oluşmayacağı için aday olmamaya ve seçimlere katılmamaya karar vermiş bulunuyoruz.

TÜRSAB Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu olarak tüm meslektaşlarımıza bugüne kadar bize verdikleri destekler için teşekkür ederiz.

Kamuoyuna Saygılarımızla bildiririz.

TÜRSAB Orta Anadolu
22. Dönem Bölgesel Yürütme Kurulu”

BYK’lar ‘Yöre Temsil Kurulları’ seçiminde ne yapacak?

Haliç BYK Başkanı, YTK seçimlerine girmeyeceğini açıkladı