En uygun uçak bileti almak için ipuçları

Dünya çapında yaklaşık 10 milyon uçuşun fiyatlarının incelendiği araştırmaya göre bilet fiyatlarındaki tutarsızlıklar bilet satın alma gününün seyahat amacına göre değişmesinden kaynaklanıyor.

İş amaçlı seyahatler için alınan biletler genellikle haftalık mesainin bitimine yakın yani Cuma günü alınırken tatil amaçlı seyahatlerde biletler genellikle Pazar günü satın alınıyor.

www.sozcu.com.tr’de yer alan habere göre Havayolları Raporlama Kurumu (Airlines Reporting Corporation), Avrupa içi uçuşlarda en ucuz biletin uçuştan 140 gün önce, ABD içi uçuşlarda ise 57 gün önce bulunabileceğini belirtirken biletleri fazlasıyla erken almak ise bazen daha pahalıya gelebildiğini ifade etti.

Havayolu şirketlerinin uluslararası uçuşların bilet fiyatlarını genellikle uçuştan yaklaşık 5-6 ay önce düzenlediğini belirten araştırmacılar uçuşa 6 aydan fazla bir süre varken alınan biletlerin genellikle daha pahalı olduğunu söylüyor.

Ucuz uçak bileti almak için en iyi günün Salı olduğunu ortaya koyan önceki araştırmalara göre bunun nedeni, ‘Pazartesi günü işbaşı yapan bilet ücretlendirme yetkililerinin, hafta sonu yeterli bilet satılmadığını görmeleri halinde indirime gitmeleri ve bunun da fiyatlara Salı günü yansıması’ olarak açıklanmıştı.