THY’de Sabiha Gökçen’den sonra hedef İstanbul Havalimanı mı?

Geçtiğimiz aylarda Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hisseleriyle gündeme gelen THY’nin şimdi de yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın da yüzde 40 hissesini almak için harekete geçtiği iddia edildi.

Hürriyet yazarı Uğur Cebeci’nin yazısında ele aldığı iddiaya göre THY, İstanbul Havalimanı’nın iki ortağı Limak ve MNG hisselerini satın almak için girişimlerde bulunuyor. İki ortağın yüzde 20 hisseleri için 200’er milyon Euro ödeneceği ve THY’nin yeni havalimanı ortaklığının yüzde 40’la kesinleşeceği çok konuşuluyor. Ancak taraflardan henüz bir açıklama gelmedi.

İşte Uğur Cebeci’nin ‘THY’den 3 flaş gelişme’ başlıklı yazısının ilgili bölümleri:

“1- SABİHA GÖKÇEN’İ SATIN ALIYOR

Yeni havalimanı tam kapasite ile açılıncaya kadar İstanbul’un ikinci büyük havalimanı olan Sabiha Gökçen’i THY alıyor. KAP yani Kamu Aydınlatma Platformu’na henüz bildirilmedi ama sonuç değişmeyecek gibi görünüyor. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi zaten geçen günlerde bir açıklama yapmıştı. Görüşmeler yapılıyordu. Yapımı süren ikinci pist ve yeni ek terminalle kapasitesi 63 milyon yıl/yolcuya kadar yükselecek olan Sabiha Gökçen’in Malezyalı işletmecisinin ne zaman THY’ye devredeceğini bilmiyorum. Ama çok uzak görünmüyor. Bu alım işleminin tamamlanmasından sonra Türk Hava Yolları bu havalimanından uçuşlarını daha da yoğunlaştıracak. Bazı uzun uçuşların da başlayacağı gelen bilgiler arasında Son bir yılda yolcu sayısı yüzde 11 artarak 30 milyona dayanan Sabiha Gökçen Havalimanı Anadolu yakasında ulaşım rahatlığı ile giderek tercihlerin arttığı bir havalimanı haline geliyor.

2- İSTANBUL HAVALİMANI’NA ORTAK MI OLUYOR?

Son günlerde hızla yayılan bir iddiaya göre THY, İstanbul Havalimanı’nın iki ortağı Limak ve MNG hisselerini satın almak için girişimlerde bulunuyor. İki ortağın yüzde 20 hisseleri için 200’er milyon Euro ödeneceği ve THY’nin yeni havalimanı ortaklığının yüzde 40’la kesinleşeceği çok konuşuluyor. Ancak taraflardan henüz bir açıklama gelmedi.”

HEDEF ÖZEL TERMİNAL

YENİ havalimanı konusunda THY’nin en çok canını sıkan bir özel terminalinin olmaması. Yani THY terminali yok. Var olan terminalde belli Gate’ler (Kapı) ayrılarak bu soruna bir çare bulunuyor. Ama Türk Hava Yolları’nın isteği THY terminalinin ayrı olması. Birçok ülkedeki gibi THY kendi terminalinde çok daha hızlı operasyon yapmayı hedefliyor. İstanbul Havalimanı’nın ilk etabında bu fırsatı kaçıran THY şimdi ikinci fazı tümüyle kapatmayı hedefliyor. Bu yüzden de ortaklık girişimlerine sıcak bakıyor. Yani havalimanının önemli bir ortağı olup hedefine gitmek istiyor. Şirketin parasının olması yeni terminali sahiplenmek için ciddi bir cesaret veriyor. Öte yandan THY yeni havalimanındaki tesislerinin kurulumunu hızla yapıyor. Büyük kısmı 31 Aralık tarihine yetişecek. İkramdan Tekniğe gerçekleşecek yeni yapıların bitirilebilen bölümleri THY’nin operasyonunun hızlandırmasını sağlayacak.”

THY neden Sabiha Gökçen’in yüzde 80’ini istiyor?