2019’da hedef: 41.5 milyon turist, 35.2 milyar dolar gelir

Turizmle ilgili yeni dönemde 41.5 milyon yabancı turist ve 35.2 milyar dolar turizm gelirine ulaşılacağı tahmin ediliyor.

2018 yılı sonu itibarıyla 39.2 milyon yabancı turist, 32.3 milyar dolar turizm gelirinin hedeflendiği belirtilen Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, turizm sektöründe dönüşümü sağlayacak, sezon süresini ve kişi başına harcamayı artırmayı amaçlayan Turizm Ana Planı’nın hazırlanması için ön çalışmaların başlatılacağı duyuruldu.

Patronlar Dünyası’nda yayınlanan habere göre Türkiye’nin turizmde sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirebilmesi için sağlık turizmi başta olmak üzere, kongre, kış, kruvaziyer, golf ve kültür turizmine ilişkin altyapı eksikliklerinin tamamlanarak pazarın çeşitlendirilmesinin sağlanacağı ve alternatif turizm türlerinin gelişimi destekleneceği aktarıldı.

Olası krizlerin turizm sektöründeki etkisini azaltmak için sektöre özgü risk ve kriz yönetimi geliştirilmesinin de ele alındığı programda “2019 yılında ülkemize gelecek yabancı ziyaretçi sayısının 41.5 milyon kişi, turizm gelirinin 35.2 milyar dolar olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir” ifadesine yer verildi.