Turizmde dijital imkanları kullanmalıyız

Last Updated on 12 Kasım 2018 by Turizm Günlüğü

Yükselişte olmayan destinasyonların kazanacaklar arasında gösterildiği söyleyen KKTC Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan, “Kuzey Kıbrıs olarak bizler de dünyada gerçekleşen değişimlerin farkına varmalı ve dijital imkanları sonuna kadar kullanarak turizmde tercih edilen bir destinasyon yaratmalıyız” dedi.

Ahmet Savaşan, “Bu doğrultuda her yıl farklı destinasyonlar ve farklı turizm deneyimleri ön plana çıkıyor. Hızın ve olanakların git gide arttığı bu yüzyılda seyahat sadece bavul toplayıp uçağa binmekten çok daha ileri bir noktaya gelmiştir. Seyahat ve bu nedenle turizm artık birden fazla etmenden oluşuyor. Eskiden bir turisti bir yere çekmek için uygun fiyat, kum, güneş, deniz ve manzara kombinasyonu büyük oranda yeterliydi. Ancak artık deneyimsel seyahat döneminde yaşıyoruz. Özellikle genç kitleleri bir yere çekmenin yolu onlara bir macera, deneyim ve kültür tanıma fırsatı vermekten geçiyor” ifadelerini kullandı.

Dünya turizmine yön veren aktörlerin katılımı ile Londra’da gerçekleştirilen “turizmde dijitalleşme” formunda KKTC’yi temsil eden Savaşan, şu açıklamalarda bulundu:

KKTC Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Savaşan

“Mobil aramaların yüzde 30’u bir lokasyonla ilgili

Mobilin artan varlığı nedeniyle akıllı telefon sahiplerinin yüzde 70’i telefonlarında seyahat araması yapıyor. Her iki yolcudan biri ise seyahatlerine telefonda başladığı tespit edildi. Ayrıca millenial seyahatçilerin %50’si de telefonlarında araştırma yaparken yeni bir seyahat firması keşfediyor. Mobil aramaların yüzde 30’u bir lokasyonla ilgili. Aramaların yüzde 50’si ise 4 ya da daha fazla kelimeden oluşuyor.

Yükselişte olmayan destinasyonlar kazanacak

Sadece turist sayısını değil, ayrıca doğru turist türünü hedefleyenler, birden fazla tecrübe ve kültür deneyimi ortaya koyanlar, sadece bilinenin değil, gizli kalmış güzellikleri doğru sunanlar, genç nesile hikayeleştirebilecekleri bir yer ve deneyim sunanlar, kitle iletişimine önem verenler, destinasyonlarını gerçekten tanıyanlar, rakiplerinin doğru stratejilerini kendine uyarlayanlar, tanıtımını doğru yapan ancak yükselişte olmayan destinasyonlar kazanacaklar arasında gösteriliyor. Kuzey Kıbrıs olarak bizler de dünyada gerçekleşen değişimlerin farkına varmalı ve dijital imkanları sonuna kadar kullanarak turizmde tercih edilen bir destinasyon yaratmalıyız.”