myGO B2B portalını Türk acentelerin hizmetine sunuyor

myGO Türkiye Müdürü Fatih Alp

Merkezi Belçika Brüksel’de bulunan B2B online seyahat sistemi myGO; Fas, Tunus, Cezayir, Umman Sultanlığı, Fildişi Sahilleri ve Barcelona’daki ofislerinin yanına Türkiye’yi de kattı.

Kendi ofisleri ile bulundukları ülkelerde hem yerelde kontratlar yapan hem de B2B online sistemlerini bu ülkelerde pazarlayan myGO, yakında Malezya ofisi ile Asya’ya yönelik çalışmalara başlamayı hedefliyor.

2020 yılında Malezya ve Almanya’da ofislerini açmak üzere projeler üzerine çalıştıklarını kaydeden myGO Türkiye Müdürü Fatih Alp ve Türkiye Satış Müdürü Burcu Gök, Mayıs ayında devreye aldıkları Türkiye ofisleri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Türkiye ofisimizi bulunduğumuz coğrafyalardaki diğer ülkelerinde yönetim merkezi olacak şeklinde planlamasını yapıyoruz. Şu an 11 kişilik bir ekibimiz var ancak büyümeye açık bir yapı kurduk. Biz hem incoming hem de outgoing şeklinde çalışıyoruz. Incoming tarafta yerelde tüm otel ve hizmet sağlayıcıları ile kontrat çalışması gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 300’e yakın oteli kontratlayıp satışa açtık. Diğer outgoing tarafında ise 120’ye yakın seyahat acentesine ulaştık. Kısacası hem Türkiye’deki otel ve diğer turistik hizmet veren tedarikçilerle direkt kontrat çalışması yapıyoruz hem de B2B portalımızı Türkiye’deki seyahat acentelerine sunuyoruz.

ÖNCELİK İSTANBUL’DA

Hedefimiz tüm İstanbul otelleriyle ve Antalya ve Bodrum bölgeleri ayrıca Anadolu’nun önemli turistik destinasyon şehirlerindeki oteller ile direkt kontrat çalışması gerçekleştirmek.

Ayrıca Türkiye’deki tüm seyahat acentelerine rezervasyon sistemimizi sunmak için çalışmalar da gerçekleştiriyoruz. Başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerimizdeki acenteler ile iletişime geçmek istiyoruz. Şu ana kadar İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir ve Ankara’daki acenteleri ziyaret ettik.

“FARK YARATMAK İSTEDİĞİMİZ NOKTA: HİZMET”

Pazarda farklı çok oyuncu var. Bunlar içinde yereller de var globaller de. Seyahat acentelerinin burada yaşadığı önemli sorun şu; global firmalardan misafirleri için rezervasyon yaptırdıklarında olası bir sorunda bir hizmet ya da bir çözümü kolaylıkla alamamaları. Biz ise bunu daha da yerelleştirerek Türkçe konuşan ekibimiz tarafından daha hızlı, etkin, ve kaliteli hizmet vermek istiyoruz.

Yani amacımız satış öncesi, satış anı ve satış sonrası hizmetimizle ön plana çıkmak. Bu nedenle hizmet kalitemize çok güveniyoruz. Acenteler üzerindeki bağlayıcılığımızı da bu faktör üzerinden sağlıyoruz.”

Sohbetimiz sırasında acentelere ne gibi hizmetler sunduklarından da bahseden Fatih Alp, şu maddeleri sıralıyor:

  • Sistem içerisinde sayısı 470 bini bulan otel envanterimizi sunuyoruz.
  • Acentelerin misafirlerinin ihtiyacını karşılayacak bütün turistik servisleri (transfer, tur, rent a car, tren ve uçak bileti…vb.) sistemimiz içerisinde barındırıyoruz.
  • 7/24 operasyonel destek veriyoruz ve rekabetçi fiyatlara sahibiz.
  • Satışlarımızı platform üzerinden gerçekleştiriyoruz.
  • Türkiye’deki otellere bizim güçlü olduğumuz pazarlardan FIT, Grup, MICE şeklindeki farklı işlerimizi sunuyoruz. Seyahat acentelerini ise bütün dünyaya açıyoruz.