Rusya ile vize rejiminde ilerleme yakın!

Last Updated on 17 Kasım 2018 by Turizm Günlüğü

Türkiye’nin vize rejiminin serbestleştirilmesi konusunda aralıksız diyalog halinde olduğunu belirten Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, “Vizelerin kaldırılması için ilerleme sağlanması yakındır” dedi.

Moskova’da vize serbestisi ile ilgili 1 Kasım tarihinde gerçekleştirilen konsolosluk istişarelerinde hizmet ve hususi pasaportlarla lojistik sektör ve kamyon şoförlerini vizeden muaf olması konusunda sonuca yaklaşıldı.

turkrus.com’da yer alan habere göre Rusya ile vizelerin kaldırılması hakkında konuşan Hüseyin Diriöz, “Netice itibariyle bizim hedefimiz vize muafiyeti rejimine tamamen geri dönülmesidir” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda Rus medyasına “Mevcut vize rejimi konusunda konsolosluk hizmetleri arasında görüşmelerimiz sürüyor” diyen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, belirli pasaport kategorilerinin sahipleri için vize muafiyeti için sinyal vermişti.

Türkiye vatandaşlarının Rusya’ya vizesiz seyahat edememesini ‘ciddi bir eşitsizlik’ olarak değerlendiren Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov ise elektronik vize ya da havalimanında vize uygulamasına gidilmesi yönünde somut bir öneride bulunmuştu.