Büyülü bir yılbaşı için en güzel 10 şehir

Bir rivayet vardır; ‘seneye nasıl başlarsan, öyle devam eder’ diye… Bazılarımız için yeni bir yıl demek; yeni umutlar, yeni hedefler, yeni heyecanlar ve belki de hayatının merkezine ‘seyahat’i koyanlar için keşfedilecek yeni rotalar…

Noel ve yılbaşı tatili için hâlâ karar veremediyseniz, şöyle ‘karlarla kaplı gözde bir şehirde ya da sadece kendine has, karakteri olan bir kentte mi yeni yıla girsem’ diye düşünüyorsanız veya buz gibi bir havada manzaraya karşı kahvemi yudumlarken ‘işte aradığım huzur bu’ diyebileceğiniz yılbaşı adreslerini araştırıyorsanız, orada durun!

“Noel ve yılbaşında hangi ülkeye ya da hangi şehre gitsem” sorusunun cevabını bulabileceğiz bu haberimizde sizin için yurt içi ve yurt dışından hazırladığımız ‘Yılbaşında gidilecek en güzel 10 şehir’den birini tercih etmeye ne dersiniz?

GÜNEŞİN TERK ETMEDİĞİ ŞEHİR: MARSİLYA

Fransa denildiğinde çoğumuzun aklına ilk gelen yer Paris oluyor. Ancak biz Fransa’da Akdeniz kimliğini en çok hissedebileceğiniz bir liman şehrini öneriyoruz. 2013’te Avrupa Kültür Başkenti seçilen bu şehirde Antik Roma kalıntıları ve Orta Çağ mimarisinin izlerini, en güzel parklarından biri olan Borely Parkını, Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi MuCEM’i ve ünlü mimar Le Corbusier’in tasarladığı Unité d’Habitation’ı ve Notre Dame de la Garde Kilisesi’nin yılbaşındaki görüntüsüne hayran kalabilirsiniz.

EĞLENCENİN ADRESİ: PRAG

Dünyanın en etkileyici şehirleri arasında gösterilen Prag, yeni yıla girerken hem eğlenmek hem de sosyalleşmek isteyebileceğiniz en doğru adreslerden biri. Klasik müzik dinletileri, Vltava Nehri’nde tekne turları, havai fişek gösterileri ve partileriyle keyifli bir atmosferin içine çekildiğiniz bu şehirde saatler gece yarısını gösterdiğinde unutulmaz bir yılbaşı deneyimi yaşayacaksınız!

MOSKOVA’DA KARTPOSTAL TADINDA BİR YILBAŞI

Ne kadar soğuk olursa olsun sunduğu masalsı görüntüleriyle gidenleri kendine hayran bırakan Moskova, yılbaşında gidilecek şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Romantik bir yılbaşı kutlaması için güzel bir adres olan Moskova’da etkileyici mimari yapılarla bütünleşen kar görüntüsü insanı baştan çıkarıyor. Moskova’nın beyazlara bürünmüş Kızıl Meydanı, sembol haline gelen Kremlin Sarayı, rengarenk kubbeleriyle Aziz Vasil Katedrali, tarihi, içinizi ısıtacak kafeleri ve restoranlarıyla şüphesiz eşsiz bir yılbaşı geçireceksiniz.

İTALYA’NIN EN RENKLİ ADASI: SİCİLYA

Sicilya, klasikleşmiş Roma / Venedik rotasını bir kenara bırakıp, değişiklik yapmak isteyenler için belki de en güzel yılbaşı adreslerinden biri olacaktır. Tercihleriniz arasında bir de geleneksellik varsa 24 Aralık gecesinden itibaren Sicilya sokaklarında milattan öncesi kıyafetlerle karşılaşabilirsiniz. İtalya’nın bu renkli adası, kısa süreli bir turist olarak görmek isteyeceğiniz parklar (Neapolis Arkeoloji Parkı – Siracusa), tapınaklar (Tapınaklar Vadisi – Agrigento), müzeler ve tarihi binalarla (Katanya ve Doumo Katedrali -Cattedrale di Sant’Agata) çevrili.

DÜNYANIN EN ÖZGÜR ŞEHİRLERİNDEN: AMSTERDAM

Hollanda’nın gece hayatıyla nam salan Amsterdam, Dam Meydanı, Kraliyet Sarayı, Çiçek Pazarı, Kırmızı Fener Sokağı gibi ilgi çekici bölgeleri, insanı kendine hayran bırakan mimarisi ve eğlenceli atmosferiyle yılbaşı gezginleri için uygun bir durak. Kanallarıyla ünlü bu şehirde vakit gece yarısına yaklaştığında havai fişek seslerinin eğlenceyi en üst seviyeye çıkaracağına tanık olacaksınız.

PERİLER ÜLKESİ KAPADOKYA

Romantik bir yeni yıl tatilinin vazgeçilmez adresi olan Kapadokya’da bir yandan eşsiz görüntüsüyle peri bacaları, diğer yandan onları çok daha özel hale bürüyen bembeyaz bir kar örtüsü… İşte doğal güzelliklerin mucizevi bir görüntüyle harmanlandığı Kapadokya’da romantik bir yılbaşı geçirmeye ne dersiniz?

KIŞ TURİZMİNİN KALBİ ULUDAĞ

Kış turizminin en popüler yerlerinden birisi olan Bursa/Uludağ, hem kayak severlerin hem de  yılbaşı tatilcilerinin aklına gelen ilk yerlerden biri. Yılbaşını, kayak pistlerinin yanı sıra eğlencesi ve gece hayatıyla da büyük ilki gören Uludağ’da geçirmeyi tercih ediyorsanız kızaklarla yamaçtan kayabilir ya da ünlü sanatçıların sahne aldığı mekanlarda doyasıya eğlenebilirsiniz.

SAPANCA’DA BİR DAĞ EVİNDE YILBAŞI

Günübirlik gidilecek en güzel yerlerin başında gelen Sapanca’da yeni yıla şömineli dağ evlerinde girebilirsiniz. Doğanın içinde karlı bir güne merhaba diyebileceğiniz Sapanca’da yılbaşı süsleriyle yeni yıl ruhunu daha çok yaşayabileceğiniz kendi atmosferinizi yaratabilirsiniz.

ÜÇ GÜZEL: BOLU / ABANT / YEDİGÖLLER 

Yazımızın en başında söylediğimiz gibi eğer yeni yıla girerken ‘buz gibi bir havada manzaraya karşı kahvenizi yudumlarken ‘işte aradığım huzur bu’ diyeceğiniz bir yer arıyorsanız, şüphesiz ki en doğru adres Bolu ve çevresi olacaktır. Göl kenarında bir ev tutarak bir yandan bembeyaz ormanı, diğer yandan gölü izleyerek unutulmaz bir yeni yıl deneyimini yaşayabilirsiniz.

ÜNLÜLERİN UĞRAK ADRESİ KIBRIS 

Yılbaşı eğlenceleri denilince ilk akla gelen adreslerden biri olan Kıbrıs; casinoları, lüks otelleri ve birbirinden güzel eğlence mekanlarıyla yeni yılı coşkuyla karşılıyor. Birçok ünlü sanatçının ve grupların sahne aldığı Kıbrıs’ta yılın son gecesini unutulmaz bir şekilde geçirebilirsiniz.