Erken rezervasyonda elini çabuk tutan kazanacak!

1 Aralık tarihi itibarıyla 2019 yılı için erken rezervasyon kampanyalarının başladığı şu dönemde Türk tatilcilere tanınan kontenjanların yüzde 40’ı çoktan satıldı. Otellerin yeni dönemde ortalama yüzde 70 daha pahalı olacağını belirten turizmciler “Herkes elini çabuk tutmalı” uyarısında bulunuyor.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, yüzde 50 indirim ve 9 taksit imkanının sunulduğu erken rezervasyon kampanyasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Habertürk’te yer alan habere göre bu yılki turizm verilerinin çok iyi gittiğini ve gelecek sezon için daha şimdiden güzel haberlerle karşılaştıklarını belirten Cem Polatoğlu, turizm sezonunun kötü gittiği dönemlerde erken rezervasyon kampanyaları içerisinde Türk tatilcilerin kontenjanının yüzde 60’lara kadar çıkarıldığını ve ardından bu payın kademeli olarak yüzde 20’lere kadar düşürüldüğünü hatırlatarak “Şu an yurt dışından da gelen talep ve turizmde yaşanan olumlu gelişmeler doğrultusunda yerli tatilcilerin kontenjanı yüzde 20’ye kadar indi. Yani bu, tatil sezonunda geçen seneki kadar rahat yer bulunamayacağı anlamına geliyor. Şu an erken rezervasyonlarda yüzde 50 indirim, 9 ay taksit imkanı söz konusu. Ayrıca iptal sigortası yaptırabilme hakkı da ücrete dahil.

HERKES ELİNİ ÇABUK TUTMALI

Elimize gelen son verilere göre, kampanyanın başladığı 1 Aralık’tan bugüne kadar geçen 10 günlük sürede Türk tatilcilere tanınan kontenjanların yüzde 40’ı çoktan bitti, satıldı. Tatil yapmayı planlayanlar için en iyi fiyatların olduğu dönem bu süreç, daha iyisi yok ve hızla tükeniyor. Bu nedenle herkes elini çabuk tutmalı” dedi.

OTELLER YÜZDE 70 DAHA PAHALI OLACAK

Talep yüksek olduğu için avro bazında fiyatlarda geçen yıla kıyasla yüzde 10, yüzde 15 düzeyinde artış yaşandığını da söyleyen Polatoğlu, avrodaki yükselişin de etkisiyle geçen seneye göre otellerin Türk Lirası bazında yüzde 70 daha pahalı olacağını şöyle duyurdu:

“Örneğin geçen yıl ailecek 5 bin liraya yapılan bir tatil için 2019’da ödenecek rakam 7-8 bin lira civarında olacak. Bu nedenle erken rezervasyon kampanyaları çok avantajlı. Üstelik bu kampanyada fiyatların yarısını ödeyip 9 ay taksit yapma imkanı da söz konusu. Daha önce yurt dışını tercih eden Türk turistlerin avrodaki yükseliş nedeniyle yurt içi otellere yönelmesi de talep yoğunluğunda bir etkisi oldu.

AYLAR ÖNCESİNDEN KAYITLAR YAPILDI

Öte yandan Türkiye’ye gelen yabancı turistler ise bulundukları ülkelerdeki tur operatörleri aracılığıyla aylar öncesinden 2019’un otellerine erken rezervasyon kayıtlarını yaptırdı. Rusya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerden yoğun talep var. Rus, Alman ve İngiliz turistlerin yanı sıra Ukrayna, İran ve İsrail pazarında da ciddi artışlar var. Arapların da artan bir ivmeyle Türkiye’ye gelişleri devam ediyor. Özellikle Almanların ilgisindeki artış çok önemli. Ayrıca yeni pazarlardan Uzak Doğu’dan güzel kıpırdanmalar görüyoruz. Çin ve Japonya’nın yanı sıra Vietnam, Tayland, Malezya ve Endonezya’ya kadar uzanan bir coğrafyadan geniş bir kitle Türkiye’ye gelmeye başladı.

BAZI PAZARLAR HALA DÜZELMEDİ

Fakat hala bir türlü düzelmeyen İtalyan ve İspanyol pazarı var. Maalesef bu ülkelerden hala yeteri kadar talep alamadık. Bu tabii Güney Amerika pazarını da etkiliyor. İtalya, İspanya ve ABD pazarında yürütülecek ciddi tanıtım çalışmalarına ihtiyacımız var.”