Turizm Bakanı Ersoy’un özgeçmişine sert eleştiri!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ona bağlı tüm kurumların resmi internet sitelerinde yer alan özgeçmişi sert eleştirilere yol açtı.

Bakan Ersoy’un kişisel bilgileri ve akademik eğitimine özet bir cümle ile değinilmesinin yanı sıra sahip olduğu ve hâlâ faaliyette olan şirketlerinin öne çıkarılmasıyla ilgili CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu sorduğu “Böyle bir özgeçmiş, o özgeçmişte sıralanmış olan ticari işletmeler karşısında, ticaretin doğası gereği bu işletmelerle rekabet içinde olan diğer özel işletmeleri olumsuz yönde etkilemez mi?” sorusuyla dikkatleri üzerine çekti.

Yazılma üslubu ve Bakan Ersoy’un sahip olduğu şirketlerin reklam tarzında ifade edilmesiyle dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un özgeçmişini meclis gündemine taşıyan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:

REKABETİ OLUMSUZ ETKİLEMEZ Mİ?

“Devlet dili, bir devletin sınırları içerisinde idarede, hukukta, eğitimde, ticarette ve resmî dil gerektiren diğer durumlarda, gerek sözlü gerekse yazılı iletişimde kullanılan dildir. Sistem, ne kadar değişse de Türkiye Cumhuriyeti’nin teamülleri, yerleşik kuralları varlığını sürdürür. Bu dil, devlete ait resmi yazışmalarda olduğu kadar, kamu kurumlarına ait resmi elektronik haberleşme platformlarında da korunmak zorundadır.

Böyle bir özgeçmiş, o özgeçmişte sıralanmış olan ticari işletmeler karşısında, ticaretin doğası gereği bu işletmelerle rekabet içinde olan diğer özel işletmeleri olumsuz yönde etkilemez mi?”

İşte Bakan Ersoy’un yayınlanan özgeçmişi:

“Türk turizm sektöründe 25 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Etstur’un Kurucusu Mehmet Nuri Ersoy, 1968 İstanbul doğumlu olup evli ve iki erkek çocuk sahibi. Alman Lisesi’nde öğrenciyken düzenlediği tur organizasyonlarıyla turizm sektörüne giriş yapan Ersoy, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğrenim gördü.

Etstur’un ardından 2000 yılında kurduğu Voyage Otelleri, 2001’deki girişimi Didimtur, 2006’da açtığı Jetset ve Ucuzabilet ile turizme pek çok marka kazandırdı. Ersoy, 2011’in Mayıs ayında hizmet vermeye başlayan oteli Maxx Royal Belek ve akabinde açılan Maxx Royal Kemer ile turizm dünyasında yepyeni bir anlayışın mimarı oldu. Aynı zamanda Akdeniz’in en iddialı golf sahalarından Montgomerie Maxx Royal’i bünyesinde bulunduran tesis, 2013 yılından bu yana dünyanın en prestijli turnuvalarından biri olan European Tour Turkish Airlines Open finallerine de üst üste 3 yıl boyunca ev sahipliği yaptı. 2012 yılında cruise sektörüne yatırım yaparak Türkiye’nin tek cruise gemisi işletmecisi olan Ersoy, 2017 yılında online rezervasyon platformu Odamax.com’u hayata geçirdi. Odamax.com ile dünyanın dört bir köşesinden 200 bine yakın tesis için rezervasyon hizmeti sağlamaya başladı.”