Exp-Ert DMC’den 2019’da yeni destinasyonlar

Exp-Ert DMC Şirket Kurucusu Kemal Ertem

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Ertem Havacılık ve Turizm Hizmetleri A.Ş.’nin bir markası olarak 2015 yılında faaliyete giren Exp-Ert DMC, Outgoing’ın mutfağı sayılabilecek bir kolda çözüm odaklı hizmetleriyle turizm profesyonellerinin ürün, operasyon ve müşteri ilişkileri konusundaki ihtiyaçlarını karşılıyor.

Exp-Ert Destination Management (DMC) Şirket Kurucusu Kemal Ertem, 2018 yılı sonu itibariyle temsil ettiği zor destinasyonlarda hedeflerine ulaştıklarını söylüyor. Türkiye’deki seyahat acenteleri ve tur operatörlerine hizmet sağladıklarını belirten Ertem, Exp-Ert Destination Management olarak piyasada yapılmamış, önceden denenmemiş paketler üzerine çalıştıklarını, bu nedenle yeni ve sürpriz paket programlarını 2019’da hizmete alacaklarını müjdeledi.

Dinamik ve tecrübeli kadrosuyla turizm profesyonellerine uluslararası platformlarda en kaliteli servisi en düşük maliyetle vermeyi ilke edinen Exp-Ert, bir DMC firması olarak yerel bilgi, uzmanlık ve hizmetlerden beslenen bir turizm şirketi özelliği ile Başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere yurt dışından 20 bölgenin en gözde tesis ve tedarikçiyle iş birliği yapıyor.

Kemal Ertem

FARK YARATMAK İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY…

Turizm sektöründe büyümesini hızlı bir şekilde sürdürmeye devam eden Exp-Ert hakkında bir araya geldiğimiz Şirket Kurucusu Kemal Ertem, “Biz DMC olarak adlandırılan ‘destinasyon tanıtım şirketiyiz.’ Ancak sadece turizm faktörleriyle değil, toplumsal-kültürel faktörleri de değerlendirip hizmet verdiğimiz destinasyonları Türk pazarının ve çalıştığımız diğer pazarların ilgisine sunuyoruz. Paket turlar üretiyoruz, toplantı organizasyonları yapıyoruz. Mesela yakın zamanda Kiev’den bir toplantı organizasyonu için bizden Tıp Derneği bulmamız istendi. Baktığınızda bu bir turizm hareketi değil ama biz bunu da üstlendik. Çünkü DMC dediğimiz yapının böyle de bir görevi de var. Ancak bu noktada DMC hizmeti verebilmek için mutlaka o bölgenin resmi dilinin konuşulması gerekiyor. Fark yaratmak için bu nokta çok önemli” diyor.

Exp-Ert, hem leisure, hem M.I.C.E. kanalında ilgili ulaşım, otel konaklama, restoranlar, konferans servisleri gibi hizmetler temin ediyor hem de gala geceleri, özel yemekler, teşvik toplantıları, etkinlik ve geziler de düzenliyor.

“ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ PİYASADA YAPILMAMIŞ OLANI YAPMAK”

Turizm sektörünün ve kendilerinin son dört yılı nasıl geçirdikleri konusunda aktarımlarda bulunan Kemal Ertem, şirketlerini tanımak adına hazırladığımız soruları sırasıyla şöyle yanıtlıyor:

• 2015 yılından beri büyümeniz nasıl gidiyor?

Malumunuz 2015 yılından beri sadece biz değil tüm sektörler zorlu günler geçirdi. Özellikle ana destinasyonumuz Rusya pazarı için Rus Büyükelçisine düzenlenen suikast ve Rus uçağının düşürülmesi her sektör açısından gerilimlerin en uç noktasının yaşanmasına neden oldu. Fakat Ukrayna’nın bize yakın olması, vizenin ortadan kaldırılması ve pasaportsuz seyahat imkanının yaratılmasıyla bir ivme yakaladık. Geçtiğimiz sene Rusya turlarımızdan St. Petersburg ve Moskova noktalarında aldığımız tüm koltukları tamamen tükettik. Ancak Rusya’da Ekaterinburg, Kazan basta olmak üzere daha satabileceğimiz pek çok yer var.
Exp-Ert Destination Management olarak piyasada yapılmamış şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca Türkiye turizminde bizden önce gelen neslin yaptığı hataları yapmak istemiyor farklı adımlar atarak farklı sonuçlar hedefliyoruz. Bunlardan birisi de 2019 yılında Kafkasya-Kırım programı. Bu programın da beklenen ilgiyi göreceğini düşünüyoruz. Eğer Rusya ile vize serbestisi konusunda anlaşmaya varılırsa o zaman gerçekten daha çok ilgi çekecektir. Rusya bildiğiniz üzere otobüs ile tur düzenlenecek bir destinasyon değil. Bu nedenle çok iyi uçak anlaşmalarının yapılması lazım.

BÜYÜK DENİZDE KÜÇÜK BALIK MI, KÜÇÜK DENİZDE BÜYÜK BALIK MI?

Şirketimizin iki satış kanalı var. Biri Leisure paketleri diğeri de kapalı gruplar. Leisure paketlerde başarıya ulaşabilmek için; öncelikle sezon başında hedefleri belirleyip bütün hava yollarıyla çok iyi uçak anlaşmaları yapıp, tesislerden de iyi fiyat aldıktan sonra paketleri oluşturmak gerek. Bizim DMC olarak satarken değil, satın alma yaparken kazanmamız gerekiyor. Bu nedenle kişi sayısı oranlarına göre oynamak zorunda kalıyorsunuz. 2018 sonu itibariyle 5 bin 700 kişi taşıdık. Memnuniyet oranımız yüzde 95 olarak gerçekleşti. Baktığınızda Avrupa’ya kıyasla 5 bin 700 kişi çok büyük bir rakam gibi görünmeyebilir ancak değerlendirme yaparken Rusya, Ukrayna, Belarus ve Baltık ülkelerinin Türkiye’deki talep oranlarını da göz önüne almak gerekir.

Öte yandan Exp-Ert’in sadece Rusya ve Ukrayna , Baltık paketlerinin yanında bu sene İskandinavya paketi de açtık. Açar açmaz erken rezervasyon döneminde ilk bu paketlerimiz satıldı. Bu yolda hedeflerimize adım adım ulaşıyoruz. Şunu seçmek gerekiyor; büyük denizde küçük balık mı yoksa küçük denizde büyük balık mı?.. Cesur olup bazı adımları atmaktan geri kalmamız lazım. Bu nedenle doğru adımları doğru zamanda atmaya özen gösteriyoruz.

Grand Ukrayna, Baltık Başkentleri Turu, Hazardan Karadeniz’e, Kafkasya Turu ve Rusya Resitali konseptleriyle özel paketler hazırlayan Exp-Ert, kendi ürettiği yurt dışı paket programlarını Türkiye’deki seyahat acentelerine ulaştırıyor, bu programların seyahat acenteleri üzerinden nihai müşteri ile buluşmasını sağlıyor.

ACENTELERE NELER SUNUYORLAR?

• Türkiye’de kimlerle çalışıyor ve onlara neler sunuyorsunuz?

Türkiye’deki tüm büyük tur operatörleriyle çalışıyoruz. Tabii bunlar hem Leisure hem de kapalı grup kanatları. Ayrıca kapalı gruplar segmentinde kongre organizasyoncusu birçok acente ile de çalışıyoruz.

Acentelerimiz sunduğumuz Leisure paketlerini komisyon usulü satıyorlar. Destinasyon açısından Rusya, Ukrayna, Baltıklar, Belarus, İskandinavya, Karadağ ve Sırbistan yer alıyor. Stok riskleri yok. Online olarak Sattıklarını alıyorlar. Bu Leisure paketlerimiz aynı zamanda kapalı grup kısmını da tetikliyor.

Bu sene Kırım Tur paketimiz var. Eylül ayı itibariyle sürpriz birkaç bölge de yer alacak. Örneğin Mart ayı itibariyle de Almanya Masal Yolu paketimiz satışa çıkacak.

“BÜTÇEMİZİ YARDIM ELİ UZATMAK İÇİN KULLANDIK”

Ağrı Doğubayazıt Çiftlik İbrahim Ağa Ortaokulu öğrencileri

• Katılım gösterdiğiniz fuarlar var mı ve ne gibi organizasyonlar yapıyorsunuz?

Katıldığımız fuarlar arasında EMITT ve A.C.E of MICE bulunuyor. Her sene acentelerimize bir yemek organizasyonumuz oluyor. Her sene yılbaşı zamanında partnerlerimize küçük hediyeler gönderiyoruz. Ancak bu sene bütçemizi Ağrı Doğubayazıt’ta Çiftlik İbrahim Ağa Ortaokulu öğrencilerine mont ve bot yardımı yaparak değerlendirmek istedik. Biz elimizden geldiği kadar yardım yapabildik. Umuyoruz ki bizden sonra imkanları daha çok olan şirketlere bu anlamda vesile olacağız.

Destinasyon yönetiminin EXPERT’inden masal gibi tur paketi