Edirne’de otel dolulukları 5 kat arttı!

Edirne

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılı yabancı turist verilerine göre; Edirne 3 milyon 540 bin yabancı turistle, İstanbul ve Antalya’nın ardından yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği 3’üncü şehir oldu. Bunun yaklaşık yüzde 65’ini oluşturan Yunan ve Bulgar turistler sayesinde Edirne’deki otellerin doluluk oranları, önceki yıla oranla 5 kat arttı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yabancı turist verilerine göre; bu yıl Ocak-Kasım döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22,25’lik bir artış yaşandı. 2018’in ilk 11 ayının baz alındığı istatistiklere göre 37 milyon 537 bin yabancı turist ülkemizi ziyaret etti.

“EDİRNE’DEKİ OTELLERİN DOLULUK ORANI, YÜZDE 50 SEVİYELERİNDE”

Edirne Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “11 aydır Edirne’mize gelen yabancı turist sayısı 3,5 milyon. Bunun yaklaşık yüzde 65’ini Yunan ve Bulgar vatandaşlar oluşturuyor. Yunan ve Bulgar vatandaşların gelmesiyle Edirne’deki otellerin doluluk oranları, önceki yıla oranla 5 kat arttı. Eskiden yüzde 15 doluluk oranı varken şu anda yüzde 45-50’lere ulaştı. Dolayısıyla alışveriş merkezlerimiz, çarşılarımız, hediyelik eşya sektörümüz ve gece hayatımız da canlandı. Hatta Yunan ve Bulgar turistler sayesinde müzelerimizin ziyaret sayısı bile arttı.” ifadelerini kullandı.

İstatistiklere göre ilk 5 sıra:

Ocak-Kasım döneminde ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında,
İstanbul 12 milyon 355 bin turist ile 1’inci,
Antalya 12 milyon 265 bin turist ile 2’nci,
Edirne 3 milyon 540 bin turistle 3’üncü,
Muğla 2 milyon 727 bin turistle 4’üncü,
Artvin 2 milyon 213 bin yabancı turistle 5’inci sırada yer aldı.