Mohammed Edain: Yeni yatırımcılara bürokratik süreçlerde kolaylıklar sağlanmalı

Royal Mark Group Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Edain

Last Updated on 3 Ocak 2019 by Turizm Günlüğü

Yaklaşık üç ay önce 2 milyon Dolarlık yatırımlarıyla Türkiye pazarına giriş yapan Royal Mark Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Edain ile markanın Türkiye yatırımları ve gelecek planları hakkında görüştük. Edain, yurt dışından gelen yatırımcılara yönelik bürokratik işlemlerin daha da esnekleştirilmesi gerektiğini savundu. İşte Iraklı yatırımcının Türkiye pazarından beklentileri… 

Dubai merkezli Royal Mark Group, şubelerinin yer aldığı Irak, Ürdün ve Suudi Arabistan pazarında faaliyet gösteriyor. Emlak, inşaat, turizm alanında faaliyet gösteren Royal Mark Grubu, 2018 yılının Ağustos ayında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan davetiyle yatırım için Türkiye pazarına da giriş yaptı.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Dubai’de düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın davetine katıldıklarını belirten Royal Mark Group Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Edain; “Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ve daveti bizi teşvik etti. Burada yeni yatırımları hayata geçirmek, yeni iş alanları kurmak için onun teşvikiyle Türkiye’ye geldik. Biz de Türkiye ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

İLK ETAPTA 2 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Türkiye’ye ilk etapta 2 milyon Dolarlık yatırım yaptıklarını açıklayan Edain; öncelikli olarak gayrimenkul alanının yanı sıra turizm alanında da faaliyet göstermek için 12 araçlık bir filoya ek olarak bir de Boğaz’da yemekli geziler düzenleyecekleri bir tekne yatırımı yaptıklarını söyledi.

“BAZI OLANAKLAR SUNULMAZSA VE ZORLUKLAR YAŞARSAK ÜLKEMİZE GERİ DÖNERİZ”

Türkiye’ye yönelik yatırım yaparken birçok bürokratik prosedür ve evrak trafiğine maruz kaldıklarına dikkat çeken Mohammed Edain; “Türkiye, bundan sonraki aşamada biraz daha yardımcı olsun ki daha fazla yatırım yapalım. Ticari ilişkilerde biraz daha yardımcı olsunlar. Çok fazla bürokrasiyle uğraşıyoruz; çok fazla evrak isteniyor, bir de çok para alınıyor. Bizlere biraz daha esnek davransınlar. Bizim önümüzü açsınlar; biz de birlikte yürüyelim. Bizler, çevremizi ve arkadaşlarımızı da teşvik edelim. Onlar da Türkiye’ye yatırım yapsınlar. Ama bize bazı olanaklar sunulmazsa ve zorluklar yaşarsak ülkemize geri döneriz.”

“OTEL YATIRIMI DA YAPABİLİRİZ”

Royal Mark Group CEO’su Mohammed Edain, gerekli kolaylıkların ve esnekliğin sağlanması halinde Türkiye’de bir otel yatırımı da yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Arap turist yoğunluğu, Trabzon’da en yüksek seviyesinde