İflası verilen Mudurnu’nun şato evleri için devam kararı

mudurnu şato evleri
Mudurnu şato evlerinde konkordato kalktı satış izni verildi. Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki Burj Al Babas villaları şato tipi mimarisiyle dikkat çekiyor.

Last Updated on 12 Şubat 2020 by Turizm Günlüğü

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde 200 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Burj Al Babas adlı projeyi yapan şirketin ekonomik sıkıntılardan dolayı mahkeme tarafından verilen iflas kararının ardından bir son dakika gelişmesi yaşandı. 

Verilen iflas kararına ilişkin istinaf yolu ile temyiz başvurusunda bulunan şirket, “İlgili İflas Müdürlüğü’nden projelerin inşaat maliyetlerinin tamamlanıp, hak sahiplerine teslimi için talepte bulunduk. Talebimiz üzerine, denetimli olarak şirket ticari faaliyetleri için icra iflas kanunları nezdinde izin verildi. Şirketlerimiz şu an denetimli olarak inşaat ve satış işlemlerine devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Şato tipi mimarisiyle çevrecilerin ve bölge halkının oldukça tepkisini çeken içerisinde 732 villa, AVM, otel ve iki kongre merkezinin bulunduğu Burj Al Babas projesinin inşaatı için 2011 yılında kentsel sit alanı olan Mudurnu’nun üç kilometre uzağında bir bölge seçilmiş ve ardından Katar, Bahreyn, Kuveyt, Dubai ve Suudi Arabistanlı yatırımcılara 350 mülk satılmıştı.

750 bin metrekare arazi üzerinde inşaatı henüz bitmemiş projeyi hayata geçiren Sarot Group bünyesindeki Burj Al Babas Termal Turizm Pazarlama İnşaat Taahhüt Limited Şirketi; müşterilerinden alacaklarını tahsil edemeyince inşaatı duran proje için konkordato talep etmiş ancak mahkeme durumun bu yolla düzelemeyeceğini belirterek iflas kararı vermişti.

İTİRAZ EDECEKLERDİ

Konuyla ilgili konuşan Sarot Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen, mahkemenin vermiş olduğu iflas kararını temyize götüreceklerini “2011’de araziyi satın aldık. Yabancı yatırımcılara 350 mülk sattık. Ancak seçimden sonra Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi ülkelerden alıcılar taksit ödemelerini yapmamaya başlayınca 7.5 milyon dolara yakın alacağımızı tahsil edemedik. Art niyetli olsak kaçar giderdik. Satışlar durunca 6. ayda konkordato ilan etme kararı aldık ve mahkemeye başvurduk. Mahkeme iflas kararı verdi. Bu yanlış bir karardı. Projenin değeri 200 milyon dolar. İflas kararına itiraz edeceğiz. İflas kararını kaldırıp, yapımı başlayan 587 villanın inşaatını tamamlayacağız” şeklindeki ifadeleriyle belirtmişti.

YENİ KARAR İLE SATIŞ FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEKLER

Tüm bu yaşananların ardından Yerdelen, verilen yeni mahkeme kararı hakkında bir açıklama metni yayınladı. İşte o metin:

“Burj Al Babas projelerimizin içinde yer aldığı firmamız için başta son günlerde artan inşaat maliyetleri, döviz hareketlerindeki dalgalanmalar olmak üzere şirket mal varlıklarını korumak ve hak sahiplerine taahhütlerin teslimi için İstanbul 3’üncü Asliye Ticaret Mahkemesi’ne vade planlaması ve borç ödeme yapılandırılması maksadı ile konkordato başvuru yapılmıştır.

İstanbul 3’üncü Asliye Ticaret Mahkemesi başvurumuzu kabul etmiş ve 13 Haziran 2018 tarihinde 3 aylık, daha sonra da 2 aylık geçici konkordato ilan etmiştir. Bu süre zarfında mahkemeye sunulan konkordato projesinin ve şirket mali tablolarının denetimini yapmak üzere 3 kişilik hükümet komiseri görevlendirilmiştir.

Hükümet komiserleri konkordato sürecinin başarıya ulaşmasının devamı ya da iptaline ilişkin raporu olumsuz bildirince ve bu olumsuz rapora ilişkin itirazlarımızı da mahkeme heyeti dikkate almadan, son duruşmada şirketlerin konkordato kesin süre isteminin iptaline ve şirket mal varlıklarını da korumaya yönelik iflasa hükmetmiştir.

Hükümet komiserlerinin şirket merkezine bir kere gelmesi ve proje mahaline hiç gitmeyip inceleme yapmadan şirketin satışa konu villalarının satış gelir projeksiyonunu yapmadan, gayrimenkul değerlemesini yapmadan, şirket mali verilerinde KDV iadesi alacaklarını da rapora yazmadan olumsuz raporu beyan etmiştir. Yine nihai görüş raporunda şirketin borca batıklık durumun olmadığı ve mal varlıkların kat kat üstün olduğu raporda geçmektedir. Kararın istinaf sürecinde bozulacağını öngörüyoruz.”

Burj Al Babas villalarının esin kaynağı Galata ve Kız Kulesi!

ESİN KAYNAĞI GALATA VE KIZ KULESİ

Şato tipi villaların ilçenin mimari dokusunu bozduğunu savunanlar için “Mudurnu’nun hiçbir şekilde tarihi dokusuna ya da yapısına herhangi bir zararımız yoktur” diyen Mehmet Emin Yerdelen, İçişleri Bakanlığı’na projeyi sunarak ‘Kamu yararı vardır’ belgesi aldıklarını ve toprak incelemesini valiliğin, imar planını da belediyenin yaptığını söylemişti.

Bu proje için yabancı mimarlarla birlikte çalışıldığını kaydeden Yerdelen, “Tasarım yapılırken Galata ve Kız Kulesi’nden esinlendik. Yuvarlak olanı Galata, diğeri Kız Kulesi’ne benziyor. Başka yerlerde de örneğin Antalya’da benzer şatolar var. Bu mimariyi ilk biz uygulamaya koymadık. Bilgisayar başından atıp tutmakla olmaz, gelsinler Burj Al Babas’ı yerinde incelesinler” çağrısında bulunmuştu.