Sancar’dan ‘yasadışı uçan AtlasGlobal’e ceza’ haberine yanıt!

Atlasglobal Koordinatörü Orhan Sancar, ‘Tyumen kentine yasadışı uçuş gerçekleştirdiği için Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB tarafından Atlasglobal’e para cezası kesildi’ haberlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Temmuz-Eylül 2018 tarihlerinde Antalya-Tyumen uçuşlarını gerçekleştiren Atlasglobal, 2018 yılı içinde Rusya Sınır İdaresi tarafından 14 kez hatalı bulunması üzerine 5 milyon 500 bin rubleye yakın para cezası verildi. Rusya sınır kontrolleri sırasında Atlasglobal’in mürettabatı arasında Rusya’ya giriş vizesi olmayan Mısır vatandaşlarının bulunduğu saptanmıştı.

2018 yılında Mısır bayraklı Airleisure şirketinden 3 adet A330 kiraladıklarını ve bu uçakları Rusya ile Kazakistan ağırlıklı şehirlerden Antalya’ya uçurduklarını söyleyen Atlasglobal Koordinatörü Orhan Sancar, Rus basınında çıkan ceza haberleri hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu uçakların uçuş ve kabin ekibi ağırlıklı olarak Mısırlılardan oluşuyordu. Rusya’da ki bazı hava meydanları bu ekiplere vizesiz ülkeye giriş yaptıkları için ceza tutanağı hazırladı, biz de haksız bir uygulama olduğu için konuyu mahkemeye taşıdık, süreç devam ediyor.

Bilindiği üzere uluslararası hava taşımacılığı kriterlerine göre uçuş ve kabin ekipleri vizesiz ama genel deklarasyon belgesi ile uçabiliyor. Tüm ekipler zaten Antalya pasaport kontrolünden genel deklarasyon belgesi ile yurt dışına çıkıyor ve aynı belge ile tüm uluslararası hava meydanlarına uçuyor.

Tyumen Havalimanı sınır polisi ile usulsüz bir uygulama nedeniyle mahkemelik olduk. Bu konuda 2018 yılında tarafımıza yapılan tebligat ve uyarıların usulsüz olduğunu bildirip uçuşlara devam ettiğimiz için izinsiz iniş gerçekleştirildi diye belirtilmiş.

Rusya’ya 2018 yılında 3 bin 500 sefer gerçekleştirdik, hepsinin iniş izinleri vardı ve tüm uçuşlar usullere uygun bir şekilde gerçekleştirildi.”

Türkiye’nin 2018 yılında 36 milyon yabancı turist getirme ve 34 milyar dolarlık turizm geliri elde etme hedefine katkı sunmak için yaz tarifesini yenileyen Atlasglobal Hava Yolları, özellikle BDT ülkelerine dönük seferlerini artırmış Nisan ayında tarifeli uçuşlarında zamanında kalkış oranını yüzde 87’ye çıkararak “rötarsızlık” rekoru kırmıştı.