Akfen GYO, otelleriyle 94.5 milyon TL gelire ulaştı

Novotel Kayseri

Türkiye turizm sektöründe son yıllardaki istikrarlı büyümesini devam ettirmesi Akfen GYO’nun kurulduğu 2007 yılından bu yana en yüksek geliri elde etmesine neden oldu.

Akfen GYO’nun Türkiye ve yurt dışında sahibi olduğu toplam 3 bin 628 odası bulunan 20 otelinde 2018 yılının tamamında elde ettiği kira geliri, geçen yılın tamamına göre yüzde 47’lik artışla 94.5 milyon TL (17.1 milyon Euro) olarak gerçekleşti.

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, “Rusya’daki FIFA Dünya Kupası organizasyonu ve Türkiye otellerimizdeki yabancı turist konaklamalarındaki büyük artış gelirlerimizde tarihi rekorların gerçekleşmesini sağladı” derken, 2019 yılında yeni rekorların beklendiğini ifade etti.

Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, geçen seneden bu yana doluluk oranlarında meydana gelen artışın oda fiyatlarına daha çok yansıyacağına dikkat çekti.

ODA BAŞI GELİRLERDE YÜZDE 40 ARTIŞ

Turizm sektöründeki iyileşme ile Akfen GYO’nun Türkiye’de 2 bin 477 odası bulunan 15 otelinde 2018 yılındaki doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.4’lük artışla yüzde 66.4’e ulaştı. Bu otellerdeki ortalama oda başına gelir de 2017 yılındaki 117 TL seviyesinden yüzde 40 artışla 165 TL’ye kadar çıktı.

Rusya’daki 4 oteli de dikkate alındığında 20 otelde 3628 odaya ulaşan Akfen GYO’nun 2018 yılında tüm otel dolulukları yüzde 4 artışla 65.4’e çıktı. 2018 yılında tüm otellerden elde edilen oda başına gelirler ise yüzde 2.6 artışla 31.3 Euro olarak gerçekleşti.

2019 YILI DAHA PARLAK GEÇECEK

Rakamları değerlendiren Akfen GYO Genel Müdürü Sertaç Karaağaoğlu, 2018 yılının Türkiye ekonomisi açısından çok zor bir dönem olarak geride kaldığına dikkat çekerek, buna rağmen turizm sektörünün çıkışını sürdürmesinin çok olumlu izler bıraktığını ifade etti.

Karaağaoğu, “2018 yılında gerçekleşen büyük kur dalgalanmalarının olumsuz etkisi, ağırlıklı yabancı para cinsinden gelir kaydeden otellerimizdeki büyük gelir artışlarının gölgesinde kaldı. Rusya’daki FIFA Dünya Kupası organizasyonu ve Türkiye otellerimizdeki yabancı turist konaklamalarındaki büyük artış gelirlerimizde tarihi rekorların gerçekleşmesini sağladı” diye konuştu.

Türk turizm sektöründeki yükseliş trendinin 2019 yılında da devam edeceğinin altını çizen Sertaç Karaağaoğlu, gelen turist ve oda başına gelirlerdeki artışa bağlı olarak Akfen GYO’nun gelirlerinin yeni rekorları da beraberinde getirmesini beklediklerini sözlerine ekledi.