Merakla beklenen EMITT Fuarı kapılarını açtı

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, bugün TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde büyük bir ilgiyle açıldı.

Dünyanın en büyük beş turizm fuarlarından biri olan EMITT, bu sene 90 ülkeden katılımcı ve 60 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. TravelShop Turkey iş birliği ile gerçekleşen “davetli tur operatörü” programına Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika dahil 100’den fazla ülkeden 800 tur operatörü katılım gösterecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda ve KOSGEB’in desteğini alan Türkiye Otelciler Federasyonu ile Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) iş ortaklığında düzenlenen EMITT’in açılış töreninde sırasıyla; ITE Türkiye Turizm & Seyahat & Moda grup Direktörü Hacer Aydın, ITE Grup Bölge Direktörü EMEA Kemal Ülgen, TTYD Başkanı Oya Narin, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Fuar hakkında açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şunları söyledi:

“2018 yılında turist sayısında Türkiye rekorunu kırdık. Elde ettiğimiz turizm istatistikleri gösteriyor ki 46 milyon turist ve 29 milyon dolar gelir rakamlarına ulaştık. 2019 yılında erken rezervasyon verileri oldukça iyi görünüyor. 2023 için eski hedef 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirdi ancak yeni hedefimiz artık 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir. Burada önemli olan 70 milyar dolarlık kısmı yakalamak. Konaklama günü ve harcaması yüksek nitelikli turiste odaklanmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili tanıtım ve reklam çalışmalarımızı yapmaya başladık. Kişi başı gecelik gelir 66.5 dolar olarak belirledik. Bundan sonraki süreçte açıklanan ziyaretçi rakamlarıyla birlikte “kişi başı gecelik gelirlerini de” açıklayacağız. Kişi başı gelirdeki hedefimiz de 2023’e kadar yüzde 50 artırmak. Bu hedefler için Turizm Geliştirme Fonunu seçimlerden sonra hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu fonun yönetiminde inisiyatif sektör profesyonelleri, turizm yöneticileri ve yatırımcılarında olacak.

Küresel rekabet ve değişen iş yapma biçimleri yeni bir yasayı mecbur kıldı. Yeni yasanın ilk aşaması bitti ve taslağımız hazır. Şimdi ikinci aşamaya geçtik. Sektör dernekleri ile yasayı tartışıp yaz başlamadan meclise sunacağız.”

Ersoy konuşmasının sonunda başarılarından dolayı TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender‘e plaket verdi.

İşte diğer konuşmacılar:

EMITT organizasyonuna yönelik görüşlerini paylaşan ITE Türkiye Grup Bölge Direktörü EMAA Kemal Ülgen: 10 yıldır EMITT’in şirketimiz bünyesinde yer alan ana fuarlarından bir olması nedeniyle son derece gururluyuz. Geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre yüzde 25 büyüyerek 85 ülkeden 1065 katılımcı ve 54 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladık. Ziyaretçi çalışmalarımıza Türkiye’de, Avrasya coğrafyasında ve tüm dünyada, Türk turizmini desteklemek amacıyla birçok tanıtım faaliyeti gerçekleştirdik ve bu faaliyetlere de devam edeceğiz. EMITT kuruluşundan bugüne kadar hem ziyaretçilerine hem katılımcılarına aynı zamanda Türk turizm sektörüne katkı sağlama konusunda en önemli platformlardan birisi olmuştur.

EMITT’in Türk turizmini bir araya getiren en önemli fuarların başında olduğunu söyleyen TTYD Başkanı Oya Narin: Başta Hacer Hanım ve ITE’ye desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Fuarlar bizim için çok önemli. Bir araya geliyoruz, konularımızı tartışıyoruz ve uluslararası ülkelerden gelen arkadaşlarımızla zaman geçiriyoruz. Bu yüzden hepimiz için önemli.

TÜROFED Yönetim Kurulu Osman Ayık: “EMITT’in gelişiminin Türk turizmine paralel bir şekilde her gün ivmelenerek yoluna devam ettiğini paylaşarak, “Bugün dünyanın sayılı turizm fuarlarından biri haline gelen EMITT bizi her zaman gururlandırıyor. EMITT aynı zamanda iki özelliği olan bir fuar: ilk özelliği dünyada turizm endüstrisindeki gelişimi, trendleri, eğilimleri sürekli takip ediyor ve kendisini sürekli dinamik tutuyor. Diğer özelliği ise; Türkiye’de kıtalar, coğrafyalar arası ve endüstride tüm kurum ve kuruluşlara arasında bir köprü görevi görüyor. Bu nedenle her geçen gün biraz daha başarılı olarak yoluna devam ediyor.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 18 yıl sonra EMITT 2019 Fuarında olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

TÜRSAB olarak 18 yıl aradan sonra EMITT fuarına katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya: Çeşitli etkinlikleriyle öne çıkan İstanbul her geçen yıl ilginin arttığı dünya mirası bir kentimiz. Bu fuar aynı zamanda katılımcılara İstanbul’un güzelliklerinin keşfetmesine de imkan sunuyor. Türkiye geçtiğimiz yıl dünya turizminin 3 katından daha fazla büyüdü, 2018 yılında ziyaretçi rekoru kırıldı. 54’ten fazla iş olanağı sunan, ekonomi çarklarının dönemsini Sağlayan turizm sektörü ülke imajını yükseltiyor ve köprü ilişkilerin kurulmasına vesile oluyor. Sektörü motive eden ve sorunlarımızı iyi anlayıp çözümü yönünde irade koyan Sn. Bakan ve ekibine, sektöre sağladığı destek nedeniyle teşekkür ve şükranlarımı sunarım.

EMITT’in uluslararası turizm fuarları arasında önde gelenlerden biri olduğuna dikkat çeken İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: “İstanbul EMITT Fuarı’nın gelecek süreçte, bakanlığımızın liderliğinde çok daha ileriye hep parmakla gösterilen o güzel başarıyı yakalayacağını düşünüyorum. Fuarımızın İstanbul’da yapılması tabii bir rastlantı değil. Açılışı gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı ise günümüzün en önemli yapı taşlarından birisi olacak. Havalimanımız tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesi ile ülke turizminde yeni bir boyut kazanacağız. İstanbul’a 2000 yılında 2.3 milyon turist geldi. 2018’de ise bu rakam 13,5 milyona ulaştı. İstanbul turizmde 2018’de tarihi bir rekora ulaştı. Ülke içerisindeki payı turizmde yüzde 30’u aştı.

31 Ocak- 3 Şubat tarihleri arasında sürecek olan EMITT’te, ilk iki gün turizm profesyonelleri, üçüncü ve dördüncü gün ise tatil tüketicileri ağırlanacak. Tatil tüketicileri fuarda seçtikleri destinasyonları inceleyebilecek ve bütçelerine uygun tatil rotalarına, “erken rezervasyon” kampanyalarının sunduğu cazip fiyatlarla ulaşma imkânına sahip olabilecek.

800 tur operatörü EMITT’in açılış galasında Lionel Hotel’de